سخنرانی آیت الله خامنه ای در روز عید غدیر

۳۱ سنبله ۱۳۹۵

هزاران نفر از قشرهای مختلف مردم روز سه‌شنبه (30 سنبله) با آیت الله سیدعلی خامنه‌ای، رهبر انقلاب اسلامی ایران دیدار کردند.

در این دیدار رهبر جمهوری اسلامی ایران، ضمن تبریک عید سعید غدیر خم، مهم‌ترین پیام ماجرای غدیر را تعیین «امامت» به عنوان ضابطه و قاعده حکومت در اسلام بیان کردند و با اشاره به ویژگی‌های منحصر به فرد حضرت علی(ع) به ویژه خصوصیات حکومتی ایشان، لازمه تمسک به ولایت امیرالمومنین علی(ع) را حرکت در مسیر خصوصیات و عمل به توصیه‌های آن شخصیت ممتاز دانستند.

ایشان با اشاره به برخی تعابیر که از عید غدیر به عنوان «عید بزرگ الهی» یاد کرده‌اند، گفتند: «علت این تعابیر، رویداد بسیار مهمی است که در ماجرای غدیر محقق شد و آن، تعیین ضابطه و قاعدۀ حکومت در اسلام است.»

ایشان افزودند: این ضابطه، همان امامت و ولایت در جامعه اسلامی است که به دستور خداوند و به وسیله پیامبر اسلام(ص) اعلام شد.

آیت الله خامنه ای خاطرنشان کردند: علاوه بر تعیین ضابطه، حضرت علی(ع) به عنوان مصداق امامت معرفی شدند که شخصیتی بزرگ، نورانی، قدسی و غیرقابل خدشه بودند.

ایشان افزودند: البته هیچ کس در مقام امامت و رهبری جامعه اسلامی به قله بی‌همتای امیرالمؤمنین دسترسی ندارد و بزرگ‌ترین شخصیت‌های علمی و عرفانی تاریخ اسلام همچون امام بزرگوار ما که شخصیتی بزرگ، جامع‌الاطراف و برجسته بود، در مقابل امیرالمؤمنین(ع) همچون شعاع و پرتوی از نور خورشید هستند.

آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: واقعۀ غدیر، پایه‌گذار قاعدۀ حکومت در جامعه اسلامی است و نشان می‌دهد اسلام به غیر از ضابطۀ امامت و ولایت، مدل‎های حکومت های سلطنتی، شخصی، زر و زور، زیاده خواه، متکبر، پیرو شهوات و اشرافی را قبول ندارد.

ایشان در بیان اهمیت موضوع غدیر به دستور خداوند به پیامبر اعظم(ص) مبنی بر اینکه ابلاغ رسالت در گروی ابلاغ امامت است، اشاره کردند و گفتند: این اعتقاد اسلامی مبتنی بر مبانی مستحکم و استدلال‎‏های غیرقابل خدشه است، اما پایبندی به این اعتقاد و بیان آن، نباید با تحریک احساسات برادران اهل سنت، همراه باشد زیرا این کار خلاف سیره ائمه معصومین(ع) است.

رهبر انقلاب اسلامی ایران با تأکید مکرر بر اهمیت وحدت در دنیای اسلام و با اشاره به اینکه هرگونه ناسزاگویی به بزرگان اهل سنت، در واقع مانع از شنیده شدن مبانی منطقی و مستدلِ اعتقاد به امامت می شود، خاطرنشان کردند: تحریک احساسات دیگر فرق اسلامی به اسم شیعه، در واقع “شیعۀ انگلیسی” است و نتیجه آن، ظهور گروه‌های خبیث و مزدور وابسته به امریکا و سرویس جاسوسی انگلیس همچون داعش و النصره است که جنایات و ویرانی های زیادی را در منطقه به راه انداخته‌اند.

ایشان در ادامه با اشاره به صفات و خصوصیات معنوی و انسانی حضرت علی(ع) همچون ایمان عمیق، سبقت در اسلام، فداکاری در راه اسلام، اخلاص، علم و معرفت بالله، شجاعت، ترحُم، ایثار و گذشت، افزودند: «بخش دیگری از خصوصیات آن حضرت مربوط به شیوه حکومت داری است که از جملۀ آن‌ها عدالت، انصاف، برابر دانستن همه آحاد مردم، اجتناب از زخارف دنیا، تدبیر، سرعت عمل در انجام وظیفه، تبیین، هدایت جامعه به تقوا و بی باک بودن در عمل به حق و در عمل به عدل، است.

آیت الله خامنه ای در خصوص اجتناب امیرالمؤمنین علی(ع) از امکانات دنیوی و حکومتی برای مصارف شخصی، تأکید کردند: وسوسه شدن برای استفاده از منابع مالیِ در اختیار، یکی از بلاهایی است که حکومت‌ها به آن مبتلا هستند، در حالی که حکومت امامت با این مسائل جداً مخالف، و استفادۀ شخصی از امکانات عمومی ممنوع است.

ایشان در خصوص تدبیر حضرت علی(ع) در جامعه اسلامی، تأکید کردند: آن حضرت در شناخت دوست و دشمن و در دسته بندی دشمنان نیز تدبیر داشتند و رفتار ایشان در سه جنگ خود با دشمنان کاملاً متفاوت بود.

رهبر انقلاب ایران، امیرالمومنین علی(ع) را شخصیتی جامع الأطراف، عظیم و غیرقابل توصیف دانستند و افزودند: وظیفه ما حرکت به سمت این قله و بهره‎مندی از آن صفات به اندازۀ توان و ایمان خود است.

آیت‌الله خامنه‌‏ای گفت: کسی که رشوه می‌گیرد یا از بیت المال زیاده‌خواهی می‌کند، یا بر بدی‌ها چشم می‌بندد و هیچ احساس مسئولیتی در قبال هدایت جامعه نمی‌کند، برای نظام و جامعه اسلامی، زینت نیست و در واقع مایه عیب برای شیعه است.

رهبر انقلاب اسلامی ایران با تأکید بر اینکه ما هیچگاه نمی‌توانیم همچون حضرت علی(ع) زاهد باشیم، اما می‎توانیم با حرکت در آن مسیر نورانی، از اسراف و زیاده‎روی پرهیز کنیم، فرمودند: متأسفانه جامعۀ ما گرفتار پدیدۀ زشت اسراف شده است و این اسراف در ابعاد مختلف از جمله در زندگی‎های شخصی خود را نشان می‌دهد.

آیت‌الله خامنه‎ای یکی از تبعات سوء اسراف در جامعه را، ضربه خوردن اقتصاد کشور دانستند و خاطرنشان کردند: اگر جامعه‌ای بخواهد از لحاظ استحکام درونی اقتصاد به نقطه مطلوب برسد حتماً باید جلوی اسراف را بگیرد.

ایشان ممانعت از اسراف را در درجه اول وظیفۀ آحاد مردم برشمردند و با تأکید بر این‌که تمسک به ولایت امیرالمومنین (ع) باید در عمل خود را نشان دهد، گفتند: یکی از راه‌هایی که دشمن از آن طریق ضربه می‎زند، استفاده از نقاط ضعف جامعه است که باید این نقاط ضعف اصلاح شوند.

آیت‌الله خامنه‌ای، هدف اصلی دشمن در شرایط کنونی را اخلال در اقتصاد کشور دانستند و با اشاره به تأکیدهای مکرر خود برای تحقق اقتصاد مقاومتی، افزودند: دشمن به دنبال بد شدن شرایط اقتصادی مردم و در نهایت ایجاد نارضایتی از اسلام و نظام اسلامی است.

ایشان تأکید کردند: در چنین شرایطی، وظیفه دولت، مجلس و مسئولان بخش‌های مختلف و همچنین آحاد مردم، برنامه‎ریزی و اقدام در نقطه‌ی مقابلِ هدف‌گیری دشمن است.

رهبر انقلاب اسلامی ایران در عین حال حرکت عمومی کشورش را به برکت جوان‌های بی‌شماری که برای احیای اسلام و اقامه دین تلاش بی‌وقفه می‎کنند، خوب توصیف کردند و افزودند: این جوان‌ها به فضل الهی هر دشمنی از جمله امریکا و رژیم صهیونیستی را به زانو در خواهند آورد.

آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کرد: علت اینکه مکرر در صحبت‎های خود، نسبت به آینده اظهار خوشبینی می‎‏کنم، وجود همین واقعیت‎های خوب است که می‎تواند کشور را به پیش براند.

ایشان، جوانان مؤمن، با انگیزه بالا و آماده حضور در میدان‌‎های مجاهدت و دفاع از کشورش را فراوان خواندند و تأکید کردند: این، همان انگیزه‌ای است که کشور را نجات خواهد داد و باید آن را تقویت کرد.

امیرالمومنین،

ایران،

خامنه ای،

شیعه،

غدیر


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

نام

ایمیل

دیدگاه


برای گزاشتن تصویر خودتان به سایت Gravatar مراجعه کنید.