آمریکا به دنبال انتقام از سازمان ملل

۱۸ جدی ۱۳۹۵

سناتورهای جمهوری خواه کنگره آمریکا قصد دارند در انتقام تصویب قطعنامه سازمان ملل در محکومیت شهرک های یهودی نشین بودجه این سازمان را قطع کنند.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، روزنامه اينديپندنت نوشت: سناتورهای ارشد جمهوری خواه کنگرده آمریکا  در پی تصويب قطعنامه ای در شورای امنيت سازمان ملل در محکوميت شهرک‌سازی های يهوديان در سرزمين‌های اشغالی (فلسطين)، درصدد تصویب قانونی هستند که ممکن است بودجه سازمان ملل را قطع کند.

شماری از جمهوری خواهان راست افراطی کنگره طی هفته بعد با يکديگر ملاقات خواهند کرد تا دو پيشنهاد برای اين قانون جديد را بررسی کنند.

يکی از اين طرح‌های پيشنهادی، بودجه اختصاصی آمريکا به سازمان ملل را کاهش میدهد در حالی که پيشنهاد ديگر، اين بودجه را داوطلبانه می‌سازد و هر گونه کمک ديگر را به تصميم کنگره واگذار می‌کند.

مارک ميدوز، نماينده جمهوری خواه ايالت کارولينای شمالی در اين باره گفت: يکی از اين پيشنهادها، گامی رو به جلو هست، اما پيشنهاد ديگر، جهشی عظيم است.

اين تصميم پس از آن اتخاذ شد که شورای امنيت سازمان ملل با اجماع کامل، قطعنامه‌‌ای در محکوميت از شهرک‌سازی‌های يهودی در کرانه باختری و بيت المقدس شرقی را تصويب کرد. آمريکا که قبلاً اينگونه قطعنامه ها را وتو می کرد، اين بار به آن رأی ممتنع داد و اجازه داد اين قطعنامه با 14 رأی موافق تصويب شود. تعدادی از دموکرات ها و جمهوری خواهان آمريکا از آن زمان به بعد باراک اوباما را به خاطر اين تصميم به باد انتقاد گرفته اند.

ميدوز گفت اين مسئله می تواند به آمريکا کمک کند تا تعهداتش به سازمان ملل را متوقف کند. وی افزود: اسرائيل مسئله‌ای دو حزبی است، بنابراين من فکر می‌کنم اگر اين پيشنهاد سنجيده و مناسب باشد، ما می توانيم حمايت دموکرات‌های زيادی را نيز جلب کنيم.

نزديک به يک چهارم (22 درصد) از بودجه سازمان ملل را آمريکا تأمين می کند و اين بدان معناست که هر گونه کاهشی از سوی دولت ترامپ تأثيرات چشمگيری بر اين سازمان خواهد گذاشت.

آمریکا،

اسرائیل،

سازمان ملل،

قطعنامه،


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

نام

ایمیل

دیدگاه


برای گزاشتن تصویر خودتان به سایت Gravatar مراجعه کنید.