چهار فابریکه‌ی تولیدات زراعتی در کابل ساخته می‌شود

۱۲ حوت ۱۳۹۶

نصیراحمد درانی، وزیر زراعت، آبیاری و مالداری از یک کمپلکس تولیدات زراعتی و مالداری سکتور خصوصی در ولسوالی بگرامی دیدار کرد. این کمپلکس، شامل فابریکه‌ی پروسس شالی و تولید برنج، فابریکه‌ی تولید دال، فابریکه‌ی تولید دانه‌ی مرغ، فابریکه‌ی تولید روغن و یک فارم بزرگ مرغداری است.

در ساخت فابریکه‌های تولید دال و پروسس شالی و تولید برنج این مجتمع تولیدی، میلیون‌ها دالر از سوی سکتور خصوصی سرمایه‌گذاری شده است که قرار است تا سه ماه آینده به تولید دال و برنج وطنی آغاز کنند.

مالک این کمپلکس تولید و پروسس محصولات زراعتی می‌گوید که تنها در ساخت فابریکه‌ی تولید برنج، ۱۲ میلیون دالر سرمایه‌گذاری کرده است.

در عین حال نصیراحمد درانی ضمن بازدید از این کمپلکس، به ارزش‌دهی روی تولیدات داخلی تأکید کرد و گفت که دولت افغانستان برای رشد تولیدات داخلی، ۲۵ درصد امتیاز برای عرضه‌کننده‌گان محصولات داخلی در نظر گرفته است.

وزیر زراعت گفت: «ما از سرمایه‌گذاری‌ها در بخش زراعت، با جدیت پشتی‌بانی و استقبال می‌کنیم و از همه‌ی سرمایه‌گذاران می‌خواهیم که در سکتور زراعت و مالداری سرمایه‌گذاری کنند و باعث رشد تولیدات داخلی و پشتی‌بانی از دهقانان و مالداران کشور شوند.»

هم‌چنان در کمپلکس تولیدات زراعتی و مالداری بگرامی، سنگ تهداب یک فابریکه‌ی تولید روغن نیز توسط آقای درانی گذاشته شد. این فابریکه، قرار است در ۲۴ ساعت، ۴۵ تن روغن تولید کند.

فارم مرغداریِ این کمپلکس که به ظرفیت ۲۰۰ هزار قطعه مرغ ساخته شده است و سالانه ۳۰۰ هزار کیلو گوشت تولید می‌کند.

وزیر زراعت در سخنانی درباره‌ی فارم‌های مرغداری گفت که در چند ماه گذشته به دلیل شیوع آنفلونزای مرغی از کشورهای ایران و پاکستان به افغانستان، واردات مرغ را به کشور ممنوع شده بود، اما بنا بر افزایش تولیدات فارم‌های مرغداری کمبود گوشت مرغ در کشور احساس نشد.

در همین حال، محمدباز غیرت، مالک این کمپلکس تولید زراعتی می‌گوید که او به اساس تشویق‌های رییس جمهور به ایجاد این فابریکه‌ها اقدام کرده ست. او می‌گوید که در شهرک صنعتی خود، هفت فابریکه دارد که تنها روی فابریکه‌ی تولید برنج، ۱۲ میلیون دالر سرمایه‌گذاری کرده است.

در کمپلکس تولیدات زراعتی، مالداری و باغداری بگرامی که از سوی حاجی محمد علم یک تن از تاجران کشور ساخته شده، ۱۲ میلیون دالر و بیش از ۱۵۰ میلیون افغانی سرمایه‌گذاری شده است.

در فارم مرغداری ۵۰ میلیون افغانی، در ساخت فابریکه‌ی پروسس ماش و تولید دال ۲۰ میلیون افغانی، در ساخت ۳۰ جریب باغ ۷۰ میلیون افغانی هزینه شده است و در ساخت یک فابریکه‌ی روغن نیز بیش از ۱۰ میلیون افغانی سرمایه‌گذاری می‌شود.

همین اکنون در تمام فابریکه‌های یاد شده در شهرک صنعتی روستای مموزی، ۳۶۳ تن مصروف کار اند که با تکمیل ایجاد فابریکه‌های ان، برای ۸۰۰ تن زمینه‌ی کار مستقیم فراهم می‌شود.

در حال حاضر بخش زیادی از شالی و اکثر محصولات دیگر زراعتی در افغانستان به شکل سنتی و وطنی پروسس می‌شود. پروسس سنتی محصولات زراعتی باعث شده است که کیفیت و غنامندی این محصولات زیر سایه‌ی پروسس سنتی، نادیده گرفته شود.

ساخت فابریکه‌های پروسس محصولات زراعتی و معیاری‌سازی تولیدات زراعتی، باعث کاهش واردات، افزایش صادرات و رفتن به سوی خودکفایی می‌شود.

 

افغانستان

بگرامی

زراعت

فابریکه

کابل


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

نام

ایمیل

دیدگاه


برای گزاشتن تصویر خودتان به سایت Gravatar مراجعه کنید.