پيام صلاح الدين ربانی به مناسبت قیام ٢٤ حوت مردم هرات

۲۴ حوت ۱۳۹۶

امروز ٢٤ حوت سالگشت رستاخیر عظیم مردم هرات است. قیامي كه در برابر عملكرد وحشيانه رژيم كمونيستي و حاميان اشغالگر شان صورت گرفت.
اين قيام همانگونه كه ماهيت دروغين شعار هاي آن ها را افشا كرد، نقطهٔ عطفی در شكل دهي جهاد مقدس مردم افغانستان در برابر اشغال و تجاوز بود و قشرها مختلف اجتماعی از هر قوم، منطقه و مذهب را آگاهانه به میدان جهاد كشاند. رویداد تاریخی ۲۴حوت، یاد آور قربانی های بی شمار مردمی است که نشان دادند و ثابت ساختند که هیچ قدرت نمی تواند بیگانگان را بر افغانستان مسلط سازد و هیچ نظامي برخلاف باور ها و ارزش های دینی و ملی مردم مسلمان افغانستان نمی تواند بر اين مردم حكم براند.
هر چند در این حماسۀ خونین و یکی از شور انگیزترین حرکت های مردمی علیه حاکمان ستمگر و وابسته به بیگانگان، هزاران تن از مردان، زنان و حتی پیر مردان و کودکان بسیار مظلومانه به شهادت رسیدند، اما خون پاک این شهدا بنیاد ستم را به لرزه در آورد و دشمن دین و ملت را از به ثمر نشستن آرزو هایش باز داشت. تاریخ مبارزات سیاسی و نظامی افغانستان هر گز لحظاتی را که مردم مسلمان هرات با دست خالی، اما متكی به نصرت الهی با نعره های الله اكبر از روستاها و ولسوالی ها سرازیر شدند و بر عملكرد های نادرست و غیر انسانی نظام حاكم اعتراض نمودند، از یاد نخواهد برد و این رویداد ظلم ستیزی و عدالت خواهی جاویدان باقی خواهد ماند.
نسل امروز مکلف است تا از روزهای افتخار آفرین که از نیاکان شان بجا مانده اند، درس آزادگی، ایستادگی، ظلم‌ستیزی را بیاموزند و در سرلوحه اهداف زندگی‌شان قرار دهند.

صلاح الدين رباني
وزير امورخارجه و رئيس جمعيت اسلامي افغانستان

۲۴حوت

افغانستان

ربانی

قیام

هرات


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

نام

ایمیل

دیدگاه


برای گزاشتن تصویر خودتان به سایت Gravatar مراجعه کنید.