وضعیت افغانستان در دیوان کیفری بین المللی مورد بررسی قرار میگیرد

۱۹ عقرب ۱۳۹۵

دیوان کیفری بین المللی لاهه، قضایای افغانستان را به عنوان یک کشور جنگ زده مورد بررسی قرار می دهد.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، محمد هادی ذاکر حسین، پژوهشگر دکترای حقوق کیفری بین المللی در دانشگاه تیلبرگ هلند و کارآموز دیوان کیفری بین المللی لاهه در نشستی در تهران، پایتخت ایران اظهار داشت که این کار در مرحله ارزیابی قرار دارد.

ذاکرحسین اظهار داشت که دادستان لاهه بر اساس گزارش های مردمی در سال 2007 میلادی ارزیابی مقدماتی در مورد وضعیت افغانستان را آغاز کرده و این کار هشت سال زمان برده است.

به گفته وی، از حیث صلاحیت زمانی، عضویت افغانستان در سال 2003 میلادی بوده است و همه جرایم ارتکابی در بستر جنگ میان دولت افغانستان و گروههای شورشی از سال 2003 به بعد داخل صلاحیت دیوان می باشد.

این پژوهشگر تاکید کرد که از حیث صلاحیت مکانی و شخصی، افغانستان عضو دیوان هست و نکته ای که وجود دارد این است که یکی از بخش هایی که دیوان نسبت به آن ورود پیدا میکند، جرایمی هست که توسط ناتو و نیروهای امریکایی اتفاق افتاده است.

ذاکر حسین گفت که در افغانستان هم غیر نظامیان هدف قرار گرفته اند و هم تخریب اموال فرهنگی، حمله قرار دادن اهداف بشردوستانه مثل بیمارستان ها و دیگر موارد صورت گرفته است.

به اساس معلومات منبع، از نظر دیوان لاهه، دولت افغانستان، گروههای شورشی و نیروهای خارجی متهمین جنگ هستند که به همین منظور برای اولین بار پای امریکا به یک محکمه بین المللی کشیده می شود.

دیوان کیفری بین‌المللی لاهه اولین دادگاه دائمی بین‌ المللی برای رسیدگی به جرایم نسل‌ کشی، جنایات علیه بشریت، جنایت جنگی و جنایت تجاوز جنسی است که مقر آن در هالند است و در سال ۲۰۰۲ صلاحيت زمانی دیوان کیفری بین المللی تائید شد.

افغانستان

امریکا

حقوق بشر

دادگاه

دیوان لاهه


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

نام

ایمیل

دیدگاه


برای گزاشتن تصویر خودتان به سایت Gravatar مراجعه کنید.