سرطان ۲۰, ۱۳۹۹

وزارت فرهنگ ایران: تابعیت «نجیب مایل هروی» پذیرفته شده است

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران اعلام کرده است که تابعیت ایرانی استاد «نجیب مایل هروی» پژوهشگر برجسته افغانستانی مقیم مشهد پذیرفته شده است.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، وزارت فرهنگ ایران عصر دیروز اعلام کرد که تابعیت ایرانی مایل هروی در مرحله ابلاغ به مراجع مرتبط قرار دارد.

خبرگزاری جمهوری ایران (ایرنا) در گزارشی آورده است که در پی انتشار اخباری در مورد رسیدگی به مشکلات اقامت و مسایل مربوط به استاد نجیب مایل هروی، مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام داشت که با پیگیری این وزارت و اقدامات موثر وزارت داخله، وزارت‌ امور خارجه و نهادهای مرتبط موضوع پذیرش تابعیت مایل هروی تائید شده است و آخرین مراحل اداری و قانونی خود را پشت سر می گذارد.

در اطلاعیه وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی ایران آمده است: «همچنین به پاس سال ها خدمت فرهنگی استاد نجیب مایل هروی به فرهنگ و تمدن ایران زمین، علاوه بر انتخاب ایشان به عنوان شخصیت برگزیده در انتشار و گسترش زبان و ادبیات فارسی در جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران، نشان درجه یک هنری نیز به این نویسنده اعطا شده است که این موضوع بیانگر باورمندی عمیق نسبت به مشترکات تمدنی و فرهنگی بین دو ملت ریشه دار و هم ‌زبان ایران و افغانستان بوده و مسوولان فرهنگی ایران، ارزش های تمدنی بین این دو کشور دوست و برادر را فراتر از مناسبات سیاسی و مرزهای جغرافیایی دانسته و ایران و افغانستان را یک ملت واحد می دانند. و نیز بخوبی به جایگاه استاد مایل هروی در گسترش ارتباطات فرهنگی و ادبی و زبانی دو ملت واقف هستند».

بر اساس این گزارش، علاوه بر موارد فوق، با پیشنهاد مشترک وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزیر مسکن و شهرسازی ایران و با موافقت هیئت دولت، به پاس خدمات ارزشمند استاد نجیب مایل هروی به فرهنگ و تمدن ایران یک واحد مسکونی در مشهد مقدس در اختیار ایشان قرار گرفته است و پس از طی مراحل قانونی و ابلاغ رسمی پذیرش تابعیت، سند این واحد مسکونی به نام ایشان به ثبت می رسد.

در انتهای این اطلاعیه با یادآوری این نکته که «سند واحد مسکونی هنوز به نام ایشان نیست؛ اما این واحد در اختیار ایشان است»، آمده است: «این موضوع بر اساس قوانین کشور است که ثبت سند متوقف بر تابعیت بوده ولی با پذیرش تابعیت از سوی ایشان و اقدامات اداری یادشده، این مشکل برطرف می شود».

نجیب مایل هروی، متولد خمام افغانستان است. او سال های کودکی‌ اش را در هرات و سالهای مدرسه را در کابل گذراند و دیپلوم اش را هم در پایتخت افغانستان گرفت.

پس از فارغ ‌التحصیلی، کار خود را در زمینه امور فرهنگی در انجمن تاریخ کابل آغاز کرد و نسخه ‌شناسی را از پدرش رضا مایل هروی آموخت، سال ۱۳۵۰ پس از انتشار مقاله ‌ای درخشان در کابل، به دانشگاه فردوسی مشهد رفت و تحصیل در دانشگاه را در رشته زبان و ادبیات فارسی پی گرفت.

نجیب، در سال‌ های پایانی دهه ۵۰ در کتابخانه آستان قدس رضوی، به فهرست ‌برداری پرداخت و در آغاز دهه ۶۰ کارهای پژوهشی‌ اش را آغاز کرد.

استاد مایل هروی، در سال ۱۳۶۵ با گشایش بنیاد پژوهش‌ های اسلامی، انجام پژوهش‌ های تخصصی در رشته نسخه‌ شناسی را بر عهده گرفت و سال‌ ها به این کار مشغول بود.

نجیب مایل هروی، در سال‌ های بعد از حاکمیت طالبان در افغانستان و در زمان نگارش قانون اساسی جدید کشورش بسیار تلاش کرد تا زبان فارسی به عنوان زبان رسمی به رسمیت شناخته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *