محقق؛ حکومت سیاست یک شهر و دو قانون را کنار گذارد و قانون انتخابات را یک سان تطبیق نمایید

۹ سرطان ۱۳۹۷

محمد محقق، معاون دوم ریاست اجراییه و رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان با اشاره به تقسیم ولایت غزنی به سه حوزه انتخاباتی از حکومت خواسته است که از سیاست یک شهر و دو قانون کنار گذاشته قانون انتخابات را یک‌سان تطبیق کند.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، محمد محقق خطاب به حکومت گفته است که« سياست يک بام و دو هوا ويک شهر و دوقانون را كنار گذاشته قانون انتخابات را يكسان تطبيق نمايد و از تقسيم ولايت غزنى به سه حوزه جداگانه انتخاباتى جلوگيرى کرده و بايد مطابق قانون انتخابات تمام غزنى يک حوزه انتخاباتى باشد».

محقق تصریح کرده است که توزيع ولايت غزنى به سه حوزه انتخاباتى هم بر خلاف قانون انتخابات است وهم بيانگر تبعيض نا روا ميان اقوام باهم برادر افغانستان و تلاش سازمان يافته براى مقابله با حضور قانون‌مند برخى اقوام در ولسى جرگه عالي‌ترين مرجع تصميم گيرى كشور ميباشد .

به باور محمد محقق، رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان حکومت با توزیع بیش از حد و بی رویه تذکره کاغذی در مناطق مشخص اعتماد مردم را به روند انتخابات از بین می برد.

او افزوده که« توزيع بى رويه وبيش از حد تذكره هاى كاغذى در مناطق معين از سوى حكومت موضوع شفافيت انتخابات را خدشه دار نموده و سيل راى دهندگان خيالى و صندوق‌هاى با راى غير واقعى و از قبل پر شده را در اذهان عمومى تداعى نموده اعتماد مردم را به پروسه به صفر نزديک ميكند».

در همین حال او با اشاره به بی توجه حکومت به طرح حزبی سازی پارلمان، تاکید به سیستم رای غیر قابل انتقال و قانون شکنی ها و برخورد دوگانه حکومت با قانون انتخابات می گوید که « فشار بالای کمیسیون انتخابات به حدی زیاد است که این کمیسیون ار حق و استقلال برخوردار نبوده و مجبور است تحت تاثیر حکومت عمل کند».

این در حالی است که نهاد های ناظر بر انتخابات افغانستان، شماری از نمایندگان مجلس و کار شناسان توزیع حوزه انتخابات غزنی  به سه حوزه انتخاباتی را از سوی کمیسیون مستقل انتخابات و حکومت وحدت ملی خلاف قانون انتخابات و قانون اساسی افغانستان و قوم گرایی آشکار دانسته اند.


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

نام

ایمیل

دیدگاه


برای گزاشتن تصویر خودتان به سایت Gravatar مراجعه کنید.