بشیر قانت فرمانده وابسته به حزب اسلامی دوباره به ولایت تخار برگشت

۲۴ دلو ۱۳۹۶

بشیر قانت فرمانده مسلح وابسته به حزب اسلامی که ده ها مسلح غیر مسؤل را در ولسوالی چاه‌‌آب ولایت تخار زیر امرش دارد، پس از انبوهی از اتهامات که به کابل رفته بود در روزهای اخیر دوباره به ولسوالی چاه‌‌آب برگشته و شماری را لت و کوب کرده است.

این فرمانده محلی که به مواردی زیادی چون قتل، اختطاف، لت و کوب و حمله بر اماکن مقدس متهم است و حتی امر بازداشت وی از سوی دادستانی استیناف ولایت تخار به پولیس صادر شده است هنوز آزادانه گشت و گذار می‌‌کند.

نامه‌ای بخش “تحقیق عمومی جرایم” دادستانی استیناف ولایت که بتاریخ 8 ماه عقرب سال 1396 به فرماندهی پولیس این ولایت ارسال شد بود، در آن آمده است: “آمر بشیر قانت یکی از فرماندهان جهادی، دو تن از سرگروپ هایش بنام‌های “غلام‌حسین و ملا” و دیگر افرادی که در قتل، مجروحیت و حمله بر اماکن مقدسه دخیل اند را بازداشت و تحت‌الحفظ به این اداره معرفی نمایید”.

پس از این همه یک قطعه‌‌ی نظامی به هدف سرکوب و خلع سلاح افراد مسلح آشوب گر به ولسوالی چاه‌‌آب اعزام شد و به گفته مقام های دولتی ولایت تخار مقداری از جنگ افزار نیز از نزد افراد جمع آوری گردید. همچنان کمیسیونی در این پیوند از مرکز کشورش تشکیل و غرض بررسی اتهامات وارده بر بشیر قانت و افرادش به ولایت تخار اعزام گردیدند که سر انجام توانستند که این فرمانده قدرت مند محلی را با انبوهی از اتهامات وارد شده به مرکز کشور انتقال دهند.

ظاهراً دیده می‌‌شود که نه امر دادستانی و نه هم کار کمیسیون نتیجه‌‌ی به همراه داشته و نه قطعات نظامی اعزام شده به ولسوالی چاه‌‌آب توانسته اند که از قدرت‌‌مندی آمر بشیر بکاهد.

وی با برگشتن دوباره اش به ولایت تخار شماری دوباره به شدت لت و کوب کرده و هنوز بر خودسری هایش ادامه می‌‌دهد.

مقام های محلی ولایت تخار با آنکه از نتایج کار کمیسیون جزییات واضح نمی‌‌دهند؛ اما می‌‌گویند که هنوز کار بالای پرونده آمر بشیر جریان دارد.

سنت الله تیمور سخنگوی والی تخار امروز (24 دلو) به خبرگزاری خاورمیانه گفت، کار کمیسیون تشکیل شده در این باره ادامه دارد.

وی آمدن بشیر قانت را به ولایت تخار تایید می‌‌کند و می‌‌گوید که به زودی دوباره به کابل بر می‌‌گردد.

اما هیچ یک از مقام های محلی ولایت تخار در مورد لت و کوب افراد پس از آمدن وی به تخار، حاضر به گفتگو نگردیدند.

در این حال در رسانه های اجتماعی مظلومیت یک باشنده ولسوالی چاه‌‌آب که در حمله افراد بشیر قانت بالای نماز گذاران زخمی و سپس جان بان باخته است، به نشر رسیده است.

هوشمند فراوردی در صفحه فیسبک خود نگاشته است که خان جان در حمله وحشيانه بشير قانت در ٢١ أسد ٩٦ بر مسجد جامع شهر چاه آب در حين اداي نماز جمعه با ٣٥ نمازگذار ديگر زخمي شده بود.

گلوله كلاشنيكوف جانيان بشير، از پشت گردنش وارد و از قسمت پيش رويش خارج شده بود.

خان جان بعد از زخمي شدن، با ديگر زخمي هاي آن رويداد هولناك به شفاخانه مركزي تالقان انتقال يافت؛ اما چون از داخل گردن خون ريزي شديد داشت، روز بعد به كابل انتقال اش دادند.

خان جان را در شفاخانه عاجل ابن سيناي كابل بستري كرده بودند. به ديدارش رفتم. حالت زار و فقيرانه اش دل سنگ را به درد مي آورد. خبر داشتم كه حتا پول درمان و انتقال اش را به كابل نداشته است؛ ولي با وقار و سربلند و مستغني معلوم مي شد.

دقيق خبر داشتم كه در خانه اش هيچ چيزي براي خوردن وجود ندارد. ده تن از اعضاي خانواده اش به شمول مادر و خانم و فرزاندانش منتظر دست مزد ناچيز روزانه او بودند تا قوت لايموت كنند.

او كارگر عادي و انسان مظلوم و بي ضرر بود.

او در حين اداي نماز و بدون كوچكترين گناه زخمي شد و پس از تحمل شش ماه درد و خونريزي، شهيد گرديد، اما جانياني كه بدون هيچ دليلي در روز جمعه مبارك بر نماز گذاران حمله كردند و حرمت نمازگذاران و خانه خدا را نكردند و ده ها انسان مظلوم را به خاك و خون كشانيدند، هنوز آزاد اند.”

پیش از این شماری از باشندگان ولسوالی چاه‌‌‌آب مقابل دروزاه مقام ولایت تخار گردهم آمده و از ظلم آمر بشیر قانت شکایت داشتند. آنان خواستار بازداشت و کیفر رسیدن وی و افرادش گردیدند که تا هنوز تحقق نیافته است.

این داستان غم انگیز تنها بر ماحول زندگی باشندگان ولسوالی چاه‌‌‌آب خاتمه نمی‌‌‌شود؛ در سراسر افغانستان نمونه های زیادی از این دست وجود دارند که با وجود کشتار های بی‌‌‌رحمانه و ظلم های فراوان هنوز عاملان آن آزادانه گشت و گذار دارند.

بشیر قانت

تخار

حزب اسلامی

زخمی

کشته

مردم


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

نام

ایمیل

دیدگاه


برای گزاشتن تصویر خودتان به سایت Gravatar مراجعه کنید.