افزایش تلفات غیرنظامیان در ماه اپریل

۳۰ ثور ۱۳۹۹

نمایندگی سیاسی سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) می گوید که میزان تلفات غیرنظامیان در ماه اپریل سال روان نسبت به مدت مشابه سال گذشته، 25درصد افزایش داشته است.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، در ماه اپریل سال روان، 208 غیر نظامی از سوی طالبان مسلح در نقاط مختلف افغانستان کشته شده است.

در اعلامیه‌ یوناما آمده است که افزایش شمار تلفات غیر نظامیان در روزهای اخیر، نگران کننده بوده و نشان دهنده نیاز فوری به توقف جنگ احساس می شود.

به نقل از اعلامیه: «طالبان در ماه اپریل مسوول 208 مورد تلفات افراد ملکی بوده که افزایشی 25 درصدی در مقایسه با ماه اپریل سال گذشته (2019) و سطح مشابه در مارچ 2020 را نشان می ‌دهد.»

یوناما تاکید دارد که گروه ‌های درگیر به قانون بین المللی بشردوستانه که برای حفاظت از افراد ملکی می باشد، احترام بگذارند.

در اعلامیه آمده است که طرف‌ های درگیر نباید امید مردم را برای پایان جنگ در افغانستان از بین ببرند و باید مذاکرات بین الافغانی صلح را هرچه زودتر آغاز کنند.

پیش از این نیز یوناما در گزارش سه ماه نخست سال 2020 میلادی، از افزایش تلفات غیر نظامیان ابراز نگرانی کرده بود.

واکنش امنیت ملی

با این حال، ریاست امنیت ملی نیز می گوید که بعد از امضای توافقنامه صلح امریکا و طالبان، حملات این گروه در کشور افزایش یافته است.

دگر جنرال احمد ضیا سراج، سرپرست ریاست عمومی امنیت ملی اظهار داشت که پس از امضای توافقنامه، بیش از ۳۸۰۰ حمله تروریستی از سوی طالبان سازماندهی شده که در این حملات ۴۲۰ تن افراد ملکی جان باخته و ۹۰۶ تن دیگر زخمی شده است.

واکنش طالبان

اما طالبان مسلح، گزارش تازه یوناما در مورد تلفات غیرنظامیان را رد کرده است.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان می گوید که «متأسفانه مأخذ معلوماتی یوناما پروپاگند ارگان های امنیتی اداره کابل می باشد».

به گفته وی، اکثریت تلفات غیرنظامیان در کشور، در نتیجه بمباردمان های خارجی و داخلی و راکت پرانی های نیروهای امنیتی است.

این درحالی است که تنها در جریان دو حمله مرگبار در کابل و ننگرهار، 120 غیرنظامی کشته و زخمی شده بودند و در جریان روزهای اخیر نیز حملات انفجاری و انتحاری در کشور افزایش یافته است.

افزایش تلفات غیرنظامیان

افغانستان

تلفات غیرنظامیان

طالبان

یوناما


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

نام

ایمیل

دیدگاه


برای گزاشتن تصویر خودتان به سایت Gravatar مراجعه کنید.