اعلاميه جمعيت اسلامی افغانستان در مورد بركناری عبدالکریم خدام والی سمنگان

۳۰ دلو ۱۳۹۶

اخیرا ارگ ریاست جمهوری فرمان برکناری یکی دیگر از اعضای بنلدپایه جمعیت اسلامی افغانستان، عبدالکریم خدام والی محترم ولایت سمنگان را که بر اساس تعاملی مبتنی بر توافق نامه حکومت وحدت ملی چند ماه قبل مقرر شده بود، صادر کرد. در حالی که هیچ شکایتی از سوی مردم سمنگان در مورد وی وجود ندارد و هیچ ایرادی از نظر کارفهمی و انجام امور بروی وارد نیست.
همه‌ مي دانيم که هدف شکل گیری حکومت توافقی و مشارکتی وحدت ملی، انجام تعهداتی مثل:
– تشکیل کمیسون تعدیل قانون اساسی؛
– برگزاری انتخابات شوراهای ولسوالی؛
– برگزاری لویه جرگه تعدیل قانون اساسی؛
– توزیع تذکره الکترونیک مطابق قانون مصوب پارلمان؛
– اصلاحات نظام انتخاباتی مطابق طرح کمیسیون خاص؛
– و برگزاری انتخابات پارلمانی در زمان تعیین شده؛
بود، که باید در اولویت وظایف این حکومت قرار می داشت؛ و تا دوسال پس از تشکیل حکومت وحدت ملی انجام می يافت.
متأسفانه حکومت وحدت ملی نه تنها مسئولیت های اصلي اش را انجام نداد، بلکه با روی دست گرفتن آجنداهای انحصار گرایانه و بحران آفرين، باعث شد با گذشت هر روز وضعیت افغانستان بحرانی تر شود و تازه ترین آن، صدور فرمان برکناری والی سمنگان بود. این در حالیست که نتیجه‌ی مذاکرات در مورد مشکل خلق شده از سوی ارگ در ولایت بلخ، هنوز معلوم نیست.
جمعیت اسلامی افغانستان که یکی از طرف های اصلی تشکیل دهنده حکومت وحدت ملي است، فرمان برکناری والی سمنگان را ناموجه، گامی دیگر در مسیر افزایش تنش در کشور، تک روانه و در مخالفت با روح “موافقت سياسي تشكيل حكومت وحدت ملي” می‌داند و با تأیید موقف مردم و بزرگان ولایت سمنگان و قوم شریف ترکمن، این فرمان را رد می‌کند.
جمعیت اسلامی افغانستان راه حل این مشکلات را تداوم مذاکره و تمکین حکومت وحدت ملی به “توافق نامه سياسي تشكيل حكومت وحدت ملي” می‌داند و از احزاب سیاسی افغانستان، شورای علما، جامعه مدنی، شخصیت هاي بزرگ ملی و جامعه جهانی ‌مي خواهد که جلو اقدامات بحران آفرين ارگ را بگیرند، و نگذارند که تنش آفریني هاي ارگ بیشتر از این وضعیت را پیچیده کند.

و من الله‌التوفیق
شورای رهبری جمعیت اسلامی افغانستان
کابل -۳۰ دلو ۱۳۹۶

 

افغانستان

حزب جمعیت

حکومت

وحدت ملی


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

نام

ایمیل

دیدگاه


برای گزاشتن تصویر خودتان به سایت Gravatar مراجعه کنید.