۱۵ میلیون دالر مصرف آزمایش کرونا در افغانستان

مردم افغانستان از ابتدای شیوع کرونا تا حال، مبلغ ۱۵ میلیون دالر را برای آزمایش کرونا به مصرف رسانده اند.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، امرالله صالح، معاون نخست ریاست جمهوری بعد از جلسه شش و نیم امروز (۱۸قوس) اعلام کرد که این مبلغ هفت برابر سرمایه گذاری در لابراتوارهای خصوصی در کشور است.

وی اظهار داشت که «در جلسه کابینه روز دوشنبه مورخ ۱۷ قوس ۱۳۹۹ فیصله گردید که جلسات شش و نیم / میثاق امنیتی کابل قسما مسوولیت جمع آوری اطلاعات از لابراتوارهای خصوصی طبی در کابل را به عهده بگیرد.»

به گفته صالح، متاسفانه تعدادی از لابراتوارهای خصوصی در کابل با ارائه نتایج جعلی برای مسافرین پروازهای خارجی، باعث شدند که پروازهای افغانستان به شماری از کشورهای خارجی محدود شده و تصدیق لابراتوارهای کشور فاقد اعتبار شود.

معاون نخست ریاست جمهوری افزود که دو نفر از کسانیکه تصدیق جعلی از لابراتوار را خریداری کرده بودند؛ آدم های مشهور و میلیونر کشور هستند.

وی تاکید کرد «این جعل کاری ضربه بزرگ بر اقتصاد لرزان افغانستان وارد کرده است. در سه ماه گذشته یک صد و بیست و چهار هزار مسافر از میدان هوایی کابل پرواز کرده بودند؛ اما تصدیق های جعلی باعث میشود که تعداد مسافر کم شود.»

بر اساس معلومات صالح، هر مسافر در رفت و آمد مالیه می پردازد و پول آن برای خدمات اجتماع و جامعه مصرف می شود؛ به همین دلیل از امروز ده ها رضاکار میثاق امنیتی خودشان را چک خواهند کرد و با ارائه رشوه مدیریت شده؛ لابراتوارهای فاسد را پیدا خواهند کرد.

مسوول امنیتی کابل با بیان این که از افشای این میتود هراس ندارد؛ تصریح کرد که تا اکنون مردم افغانستان نزدیک به پانزده میلیون دالر را مصرف آزمایش کرونا کرده در حالیکه تمام سرمایه گذاری در بخش لابراتوارهای خصوصی به دو میلیون دالر نمیرسد. یعنی حداقل هفت برابر سرمایه خود مفاد بدست آورده اند.

این در حالی است که شماری از لابراتوارها از سوی وزارت صحت عامه برای آزمایش کرونا در کشور تصدیق دریافت کرده اند؛ اما با وجود باز شدن پروازهای افغانستان به شماری از کشورها بعد از دور اول کرونا، این پروازها دوباره متوقف شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *