کنفرانس بین ‌المللی افغانستان ۲۰۲۰؛ تعهدات دوباره جهانی

کنفرانس بین‌ المللی افغانستان ۲۰۲۰ با اشتراک ۶۶ کشور و ۳۲ سازمان بین‌ المللی در «قصر ملل» مقر سازمان ملل متحد در جنیوا با ادامه تعهدات جهانی به پایان رسید.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، این کنفرانس به دلیل شیوع کرونا به صورت مجازی و محدود اشتراک کننده گان، به ریاست مشترک افغانستان، جمهوری فنلند و سازمان ملل متحد برگزار شد.

‌شرکت‌ کننده‌ گان در «کنفرانس۲۰۲۰» یک بار دیگر تعهد درازمدت‌ خود در حمایت از افغانستان را برای استفاده از فرصت ایجاد شده در جهت صلح، رفاه و خودکفایی و به‌ منظور ادامه تلاش‌ ها تجدید کردند.

‌این کنفرانس نمونه بارز از تعهدات دوامدار جامعه جهانی به افغانستان برای دوره پیش رو تا سال ۲۰۲۴ بود و بر اساس آن، تمویل کنندگان حداقل ۳.۳ میلیارد دالر امریکایی برای سال اول از چهار سال پیش رو متعهد گردیدند و انتظار می رود که تعهدات سالانه به همین سطح سال به سال باقی بماند.

در پایان اعلامیه ای نیز صادر شد:

۱- ما، حکومت جمهوری اسلامی افغانستان (که منبعد حکومت افغانستان نامیده‌ می ‌شود) و جامعه‌ جهانی همراه با سایر شرکا تعهد خود را برای ایجاد یک فرآیند مشارکت جدید در راستای تقویت افغانستان مستقل، متحد، مردم‌ سالار و صلح‌ آمیز و قراردادن کشور در مسیر شگوفایی و خودکفایی جهت تأمین منافع همه افغان‌ ها، اعلام می‌ کنیم. بر مبنای این همکاری، ما از سند چارچوپ صلح و انکشاف افغانستان (۲) و سند چارچوپ مشارکت افغانستان استقبال می ‌کنیم و در چارچوب حساب‌ دهی متقابل متعهد می ‌شویم تا از تلاش‌ های مردم افغانستان برای دستیابی به نتایج ملموس در زمینه‌ های برقراری صلح، دولت ‌سازی، و ایجاد بازار حمایت کنیم.

۲- ما، تقاضای گسترده و صادقانه مردم افغانستان را برای رسیدن به صلح پایدار و ختم جنگ اذعان نموده و می ‌پذیریم که صلح پایدار تنها از طریق پروسه صلح به رهبری و مالکیت افغان ‌ها که حمایت بین ‌المللی را به‌ همراه داشته باشد محتمل است. ما خواهان حمایت همه ‌جانبه و جدی همه جوانب به هدف رسیدن به صلح و ثبات پایدار در افغانستان هستیم.

۳- با توسل به قطعنامه شماره ۲۵۱۳ شورای امنیت سازمان ملل؛ ما از آغاز مذاکرات صلح افغانستان در ۱۲ سپتمبر ۲۰۲۰ به هدف رسیدن به یک راه حل سیاسی دایمی و جامع استقبال می ‌کنیم. ما همچنان از تلاش ‌های تمامی شرکای بین‌ المللی و منطقه‌ ای افغانستان، حکومت افغانستان و همه فعالان افغان به‌ شمول تیم ‌های مذاکراتی در راستای تسهیل مذاکرات صلح افغانستان استقبال می ‌کنیم. ما تاکید می‌ داریم که پیشرفت‌ های مهم در مذاکرات صلح بر اساس قطعنامه شماره ۲۵۱۳ شورای امنیت سازمان ملل یک عامل کلیدی برای اخراج (افراد) از فهرست سیاه قطعنامه ۱۹۸۸- (۲۰۱۱سال) شورای امنیت به شمار می ‌رود.

۴- ما، خواستار یک روند صلح جامع و معنادار با مشارکت زنان، جوانان و گروه ‌های نژادی، مذهبی و سایر اقلیت ‌ها هستیم. ما تأیید می ‌کنیم که هرگونه توافق سیاسی باید از حقوق همه افغان‌ ها از جمله زنان، جوانان و اقلیت ‌ها پاسداری کند. همچنان باید به آرزوهای دیرینه افغان‌ ها برای دستیابی به صلح و رفاه پایدار احترام بگذارد و مطالبات همیشگی افغان ‌ها را برای حفظ دستاوردها در زمینه‌ های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و انکشافی که از سال ۲۰۰۱ تا کنون به دست آمده‌ اند، به ‌شمول پایبندی به حاکمیت قانون، احترام به تعهدات بین ‌المللی افغانستان، و تقویت حکومت‌ داری همه ‌شمول و پاسخگو، مد نظر داشته باشد.

۵- ما، بر اهمیت تلاش ‌های دولت افغانستان، که جامعه جهانی نیز از آن حمایت‌ می‌ کند، به ‌منظور ایجاد افغانستان واحد، مستقل، صلح ‌آمیز و دموکراتیک تاکید می‌ کنیم. در این روند، ما نقش معنادار جامعه مدنی، به ‌شمول رسانه ‌های مستقل را حایز اهمیت می‌ دانیم. ضمن احترام به حق تصمیم‌ گیری مستقلانه مردم افغانستان در مورد ماهیت راه حل سیاسی آینده، تاکید می ‌کنیم که نتیجه کار، آنگونه که در پاراگراف ۴ ذکر شده، در شکل‌ گیری حمایت و کمک آینده بین‌ المللی نقش اساسی دارد.

۶ـ ما، تاکید می ‌کنیم که کمک‌ های انکشافی جامعه جهانی و همکاری‌ های جنوب با جنوب برای توسعه اقتصادی و اجتماعی افغانستان اهمیت به‌ سزایی دارند. ما از جامعه جهانی می ‌خواهیم تا به حمایت مالی خویش از افغانستان به هدف کمک به مردم افغانستان برای رسیدن به صلح، بازسازی و توسعه در آینده نزدیک ادامه دهند.

۷-  ما، می‌ پذیریم که امنیت و ثبات برای توسعه پایدار حیاتی است. ما عمیقاً نگران تداوم سطح بالای خشونت و شرایط امنیتی در افغانستان، به خصوص شمار تلفات ملکی هستیم؛ و خواستار برقراری آتش ‌بس فوری و فراگیر و احترام کامل به قوانین بشردوستانه بین ‌المللی می‌ باشیم.

۸- ما، همچنین از تهدید تروریسم برای افغانستان و منطقه عمیقاً نگران بوده و از ادامه حضور داعش، القاعده و سایر سازمان ‌های تروریستی بین ‌المللی و گروه‌ های وابسته به آنها در افغانستان به صورت جدی ابراز نگرانی می‌ کنیم. ما هرگونه فعالیت ‌ها و حملات هراس‌ افگنانه را با شدیدترین الفاظ محکوم نموده و بر اهمیت این موضوع تاکید می ‌کنیم که قلمرو افغانستان نباید از سوی داعش، القاعده یا سایر گروه ‌های تروریستی بین‌ المللی برای تهدید یا حمله علیه سایر کشورها استفاده شود؛ و طالبان یا هر نهاد، گروه و فرد دیگر افغان، نباید از تروریست‌ های فعال در قلمرو کشورهای دیگر حمایت کنند.

۹- ما بر اهمیت حمایت از دولت افغانستان در ایجاد و ارتقای ظرفیت‌ ها، به ویژه ظرفیت ‌پروری نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان به ‌شمول پولیس ملی این کشور، به‌ منظور تأمین امنیت و مبارزه با تروریسم، تأکید می ‌کنیم.

۱۰- ما بر نقش مهم و تعهد درازمدت سازمان ملل متحد در تقویت صلح و ثبات در افغانستان تاکید نموده و از تلاش‌ های جاری دفتر معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان در اجرای وظایف آن استقبال می ‌‌نماییم.

۱۱- با روحیه مسوولیت‌ پذیری متقابل، بر اهمیت اقدامات دولت افغانستان و تعهد جامعه جهانی برای حمایت از تلاش‌ های دولت در انجام تعهدات خود در راستای بهبود حکومت‌ داری و حاکمیت قانون به ‌شمول عدالت انتقالی منحیث یکی از مؤلفه‌ های‌ اساسی روند صلح جاری، مصرف بودجه و مبارزه با فساد در سراسر کشور تأکید می‌ نماییم.

۱۲- ما، بر اهمیت همکاری‌ های منطقه ‌ای با هدف گسترش ثبات و صلح و همچنین کمک به افغانستان در استفاده از موقعیت منحصر به فرد ژیوپولتیکی و جغرافیایی آن، به عنوان پل زمینی برای رُشد و ارتقای همکاری و اتصال منطقه‌ ای بر مبنای مشارکت و همگرایی، و نیز بر تداوم گفتگوها و همکاری‌ ها به منظور تقویت اهداف مشترک توسعه اقتصادی در منطقه، تاکید می ‌کنیم.

۱۳- ما، نگرانی عمیق خویش را در مورد کشت، تولید، تجارت و قاچاق مواد مخدر در افغانستان که تهدید جدی را متوجه صلح و ثبات منطقه و فراتر از آن می ‌سازد، ابراز می ‌داریم و از دولت افغانستان و جامعه بین‌ المللی می‌ خواهیم تا تلاش خویش را برای مبارزه علیه این تهدید، از طریق همکاری بین‌ المللی، منطقه‌ ای و درون منطقه‌ ای افزایش دهند.

۱۴- ما، توسعه اقتصادی افغانستان را که با حمایت جامعه جهانی به ‌ویژه از طریق صندوق اعتباری بازسازی افغانستانARTF) ) در سال‌ های پسین به ‌دست آمده است، تأیید می‌ کنیم. همچنان نقش اساسی سکتور خصوصی، درآمدزایی و فضای مناسب برای سرمایه‌ گذاری را که شامل مشارکت زنان نیز می ‌شود، حایز اهمیت می‌ دانیم. ما بر ضرورت تجدید قوا در اجرای اصلاحات اقتصادی تأکید کرده و متعهد می ‌شویم که پشتیبانی و کمک طولانی‌ مدت خود را به مردم افغانستان در دست‌ یابی به اهداف توسعه پایدار تجدید کنیم.

۱۵-  ما از جوانب ذیدخل می‌ خواهیم تا در راستای تسهیل بازگشت داوطلبانه، آبرومندانه، مصون، و دوامدار مهاجران افغان و ادغام و احیای مجدد آنها از نزدیک همکاری نمایند و از کشورهای منطقه، خصوصا پاکستان و جمهوری اسلامی ایران، که به میزبانی ‌شان از مهاجران افغان کماکان ادامه می ‌دهند، قدردانی می‌ کنیم.

۱۶- ما همچنین از دولت افغانستان، همکاران بین ‌المللی و کشورهای همسایه می‌ خواهیم تا از طریق تقویت همکاری‌ ها و با توسل به اقدامات مشترک علیه شبکه ‌های قاچاق انسان و قاچاق مهاجران، از مهاجرت‌ های بی ‌رویه جلوگیری کنند.

۱۷- ما به ضرورت ادامه کمک‌ های بشردوستانه در آینده قابل پیش ‌بینی واقف هستیم و از همین رو خواهان تضمین دسترسی (و فعالیت ‌آزادانه) دست ‌اندرکاران فعالیت‌ های بشری با رعایت اصول بشردوستانه، در سراسر کشور می‌ باشیم.

۱۸- ما، به چالش‌ های بنیادین ناشی از ویروس کووید-۱۹ و تغییرات اقلیمی و اثرات آن بر افغانستان و سلامتی شهروندان آن، به ویژه زنان، اذعان داریم و آماده‌ گی دوامدار خویش را برای حمایت از مردم افغانستان در راستای احیای اجتماعی، اقتصادی و محیطی اعلام می‌ داریم.

۱۹-  ما آرزومند برگزاری جلسه مقامات ارشد در سال ۲۰۲۱ و جلسه دو سال بعد وزرا در سال ۲۰۲۲ به منظور بررسی پیشرفت افغانستان با توجه به ختم دهه تحول خواهیم بود.

۲۴ نوامبر ۲۰۲۰، قصر ملل، جنیوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *