غم‌شریکی پاپ فرانسس وخاموش ماندن حکمتیار و سیما سمر

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان روز یکشنبه حملات تروریستی اخیر در کابل افغانستان را محکوم کرد.

پاپ فرانسیس در اظهاراتی خطاب به پیروانش در میدان سن پیتر حمله انتحاری روز شنبه و حمله بر هوتل انتر کانتیننتال را که به کشته شدن بیش از بیش از ۱۰۰ تن ختم شد محکوم کرد. وی در این مورد حمله بر کانتیننتال گفت: چند روز قبل یک حمله شدید دیگری را شاهد بودیم که «باعث ایجاد رعب و مرگ در یک هتل بزرگ» در این کشور بود.

پاپ فرانسس در ادامه گفته است که «تا چه مدت دیگر مردم افغانستان باید با چنین خشونت غیرانسانی روبرو باشند؟» پاپ همچنین به احترام قربانیان و خانواده هایشان و «برای تمام کسانی که در این کشور در تلاشند صلح بوجود آورند» برای لحظاتی سکوت کرد.

اما گلبدین حکمتیار یکی از فرماندهای جهادی سابقه که خود را رهبر حزب اسلامی می‌داند هنوز در مورد انتحاری های که در دو هفته گذشته صورت گرفته است اظهار نظر نکرده است و حتی تا حال این عمل تروریستی از سوی این رهبر جهاد محکوم نشده است.

این درحالیست که ارگ ریاست جمهوری، ریاست اجراییه، اکثر سیاسیون این حمله را محکوم کردند و کشورهای جهان هم با مردم افغانستان غم شریکی کردند.

همچنان در پیوند به رویدادهای اخیر کمیسیون حقوق بشر نیز خاموشی گزیده است و هیچ صدای از این دفتر بلند نمی‌شود، انگار کسانی که در هوتل انترکانتیننتال، چهاراهی صدرات، هلمند، قندهار و… کشته و زخمی‌ می‌شوند بشر نیستند.

در حالی این کار از سوی کمیسیون حقوق بشر صورت می‌گیرد که هر باری که حکومت تصمیم به اعدام یک تروریست می‌گیرد این دفتر با نشر اعلامیه خواهان به تعویق افتادن حکم اعدام می‌شود و می‌گویند که این کار خلاف موازین حقوق بشری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *