عامل درد و رنج مردم یمن سلاح‌های آمریکایی و غربی است

۷ حمل ۱۳۹۷

سازمان عفو بین الملل با بیان این مطلب گفت که منشاء درد و رنج مردم یمن، تسلیحاتی است که آمریکا و غرب در اختیار عربستان می گذارند و در نقض حقوق بین الملل و ارتکاب جنایت جنگی در یمن شریک ائتلاف تحت امر سعودی ها هستند.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، این سازمان روز سه شنبه در وبسایت خود اعلام کرد که حمله اواخر ماه جنوری ائتلاف تحت امر عربستان با بمب ساخت آمریکا به یک منزل مسکونی در یمن و کشتن و زخمی کردن 6 نفر از اعضای یک خانواده، تازه ترین جنایت از زنجیره جنایات جنگی آمریکا و این ائتلاف در یمن است.

لین مالوف، مدیر واحد پژوهش خاورمیانه عفو بین الملل گفت: پس از گذشت سه سال از جنگ در یمن هیچ نشانه ای از فروکش کردن درگیری ها به چشم نمی خورد و طرف های درگیر به اقداماتی که مردم این کشور را به رنج و عذاب انداخته است، ادامه می دهند.

مالوف افزود: این در حالی است که مدارس و بیمارستان ها در این کشور ویران شده اند، هزاران نفر جان خود را از دست داده و میلیون ها نفر آواره شده اند و نیازمند کمک های انساندوستانه هستند.

وی تاکید کرد که شواهد مستدل نشان می دهد که تسلیحاتی که در اختیار ائتلاف تحت امر عربستان گذاشته می شود منشاء درد و رنج مردم یمن است. با این حال، آمریکا، عربستان و کشورهایی مانند فرانسه، اسپانیا و ایتالیا همچنان به انتقال تسلیحاتی به ارزش میلیاردها دلار به عربستان ادامه می دهند. در واقع، این کشورها علاوه بر ویرانی جان و مال افراد غیرنظامی، معاهده جهانی تجارت تسلیحات را به نیز سُخره گرفته اند.

طبق اعلام سازمان عفو بین الملل، ائتلاف تحت امر عربستان تا کنون با36  حمله هوایی مستند به شواهد متقن، ضمن نقض حقوق بین المللی بشر مرتکب جنایت جنگی شده است.

طبق اعلام کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، از مارس تا فبروری 2018 بیش از 5 هزار و 947 غیرنظامی در یمن کشته و بیش از 9 هزار و 493 نفر نیز مجروح شدند.

ائتلاف عرب به سرکردگی عربستان در سال 2015 در پشتیبانی از دولت عبد ربه منصور هادی به یمن حمله کرد.

آمریکا

عربستان

غرب

یمن


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

نام

ایمیل

دیدگاه


برای گزاشتن تصویر خودتان به سایت Gravatar مراجعه کنید.