حضور جنگجویان خارجی در بدخشان؛ طالب یا داعش؟

اعضای شورای ولایتی بدخشان می‌گویند، شماری از جنگجویان اتباع خارجی همراه با خانواده های شان در بخش های تحت کنترول گروه طالبان در این ولایت مسلح حضور دارند و هر از گاهی بنابر بر منفعت شان چهره طالب و داعش را به خود می-گیرند.
بشیراحمدصمیم ریس شورای ولایتی بدخشان در گفتگو با خبرگزاری خاورمیانه گفت، شماری از جنگجویان اتباع کشورهای خارجی در بخش های تحت کنترول گروه طالبان مسلح به ویژه در دره خستک ولسوالی جرم، حضور دارند و در تبانی با گروه طالبان مسلح زیر پرچم گروه تروریستی داعش فعالیت می‌نمایند.
ریس شورای ولایتی بدخشان می‌گوید، از جیب شماری از جنگجویان گروه طالبان مسلح که سال گذشته از سوی نیروهای امنیتی در ولسوالی زیباک کشته شدند، کارت هویت گروه داعش بدست آمده است.
ثناؤالله روحانی سخنگوی پولیس بدخشان حضور جنگجویان خارجی را در کنار گروه طالبان مسلح تایید می‌کنند.
سخنگوی پولیس بدخشان می‌گوید، اتباع خارجی حدود ۳۰ درصد جبهه مخالفان مسلح را در این ولایت تشکیل می‌دهد.
اما وی موجودیت پایگاه و گروه مشخصی را از گروه تروریستی رد می‌نماید.
سخنگوی پولیس بدخشان می‌افزاید با گرم شدن هوا عملیات پاکسازی بخش های نا امن نیز آغاز خواهد شد.
این درحالیست که چندی پیش منابع از ولایت بدخشان از ورود شماری از جنگجویان خارجی همراه با تجهیزات نظامی از کوتل توپ‌خانه ولسوالی زیباک که هم‌مرز با منطقه چترال پاکستان است خبر دادند.
ولسوالی های وردوج و یمگان بیشتر از دو سال می‌شود که در کنترول گروه طالبان مسلح قرار دارد و بخش های از ولسوالی ارغنچخوا در نزدیکی شهر فیض‌آباد نیز نا امن است.

محراب الدین ابراهیمی-خبرنگار زون شمال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *