اسد ۲۲, ۱۳۹۹

چرا کرزی علیه امریکائیان پرونده سازی می کند ؟

خبرگزاری خاورمیانه / میز اجتماع

روزنامه نیویورک تایمز :

رییس جمهور کرزی چنین فکر می کند که با قطع روابط با امریکا هیچ چیز را از دست نمی دهد، بلکه گویا به نفع آنها هم خواهد بود. در حالی که چنین مفکوره ممکن است منافع شخصی رییس جمهور کرزی را تامین کند، اما به نوشته نیویورک تایمز به نفع کشور جنگ زده اش نیست.

هیچ کس از کشته شدن افراد ملکی در افغانستان راضی نیست و چنین تلفات در افغان رخ هم داده است، اما به نوشته روزنامه در گزارشات ملل متحد به وضاحت و ارقام آمده است که اکثریت تلفات ملکی در حملات طالبان رخ می دهد.

این مهم نیست که رییس جمهور کرزی به چه دلیل می خواهد با چنین رفتار و گفتار خود کشورهای را که از ۱۳ سال به اینسو میلیاردها دالر را به افغانستان داده و قربانی جانی را هم متحمل شده اند، آزرده بسازد.

اما برای رهبر بعدی افغانستان هرکسی که جای آقای کرزی را اشغال می کند این مهم است که روابط خودرا با امریکا و متحدین آن حفظ کند و با کمک های آن ها مردم افغانستان را از فلاکت های بیشتر نجات بدهد.

روزنامه ی گاردین می نویسد:

هربار به نظر می رسد که روابط میان واشنگتن و کابل به حدی متشنج شده که دیگر نمی تواند بیش ازین ناگوارترشود، اما این اظهارات حیرت انگیز نشان می دهد که این روابط به سوی خصومت بیشتر روان است.

روزنامۀ واشنگتن پوست ازقول مقامات ارشد ارگ ریاست جمهوری گزارش داد که رئیس جمهور کرزی یک فهرست از بمگذاری های پیچیده درسرتاسر کشور را با خود دارد که گمان می کند ازسوی امریکا سازماندهی شده است ولی این مقامات اعتراف می کنند که آنها کدام دلیل مؤثق دربارۀ نقش امریکا دراین حملات ندارند.

در راس این فهرست حملۀ اخیر بررستوران لبنانی درکابل قرار دارد که به شمول سه امریکایی بیست ویک خارجی درآن کشته شدند.

این نظر که واشنگتن گویا سعی دارد با اعمال خشونت وبی اعتنایی به زندگی اتباع خود یک حکومت را ازبین ببرد که برای حمایت آن میلیاردها دالر مصرف کرده، واکنش شدید حتی سفیر امریکا درکابل را که معمولا میانه رو است برانگیخت.

سفیر امریکا جیمز کننگهم به روزنامه گفته است: این یک دیدگاه عمیقاً توطیه گرا بوده، دور از واقعیت است. هرچند او ازاین اتهامات آگاهی داشت ولی هرگز آن را مستقیما از رییس جمهور نشنیده بود.

نشریۀ فارن پالسی :

رئیس جمهور کرزی درپشت پرده، سرگرم پرونده سازی وسیع ترعلیه امریکا است. دیدگاه کرزی عمیقاً توطئه گرانه است

رییس جمهور کرزی بارها از تلفات غیرنظامیان درحملات نیروهای امریکایی به شدت انتقاد کرده است، ولی مقامات ارشد افغان به روزنامۀ واشگتن پوست گفته اند که این بار او درپشت پرده برای پرونده سازی وسیع تر علیه امریکایان تلاش دارد، به این معنی که آنها برای ضعیف ساختن حکومت وی حشملات مشابه به حمله های شورشیان انجام داده اند یا درآن دست داشته اند.

درحالیکه روشن نیست که نظریۀ توطیه آمیز رییس جمهور کرزی از کجا سرچشمه می گیرد، ولی نشان می دهد که امضای توافقنامۀ امنیتی با امریکا که ادامۀ حضور نیروهای این کشور درافغانستان را قانونی می سازد، چرا دشوار است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *