ملک عبدالله پادشاه عربستان دستور حمله به غزه را داده است!

گزارشهای منتشر شده در رسانه های غربی نشان دهنده آنست که ملک عبدالله پادشاه عربستان سعودی و شمار دیگر از مقامات عربی، دستور حمله به غزه را به اسرائیل اداده اند.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، خبرهای انحصاری، مقالات و اظهارات برخی مقامات در رسانه های غربی نشان می دهد نظام عربستان سعودی و برخی نظام های دیگر به اسرائیل برای آغاز جنگ اخیر علیه نوار غزه چراغ سبز نشان داده اند.

با این حال گزارشهای وجود دارد که دستهای متعددی در حمله ارتش اسرائیل به نوار غزه فلسطین در کار بوده است.

برخی از روزنامه های عربی نوشته است که امریکا از اینکه حماس هم اکنون هدف چنین حمله ای قرار گرفته است خوشحال نیست زیرا در حالی که صحنه های قتل عام در خیابان های شجاعیه در غزه منتشر می شد جان کری وزیر خارجه امریکا در شبکه تلویزیونی ان بی سی می گفت اسرایئل حق دفاع از خودش را دارد.

دان شاپیر سفیر اسرائیل در امریکا نیز به شبکه دوم تلویزیون اسرائیل گفت امریکا تلاش خواهد کرد تا نیروهای میانه رو در غزه قوی تر شوند یعنی تشکیلات خودگردان فلسطینی قوی شود.

با وجود آنکه مصر نیز از آنچه در غزه رخ می دهد ناراحت نیست و سامح شکری وزیر خارجه مصر جنبش حماس را مسئول کشته شدن غیر نظامیان دانست زیرا با آتش بس مخالفت کرد اما نتانیاهو به هیچ یک از این دو شریک ناتوان اهمیت نمی دهد زیرا آنان ( امریکا و مصر ) نمی توانند پوشش لازم از عملیات نظامی به این سرسختی را فراهم آورند و نتانیاهو به شریک سوم اعلام نشده در این ائتلاف نامقدس اهمیت می دهد.

روزنامه نگران کشورهای غربی در مقالات شان تاکید کردند که شریک سوم و مهم ترین شریک در نشان دادن چراغ سبز برای عملیات نظامی اسرائیل علیه غزه نیز عربستان سعودی است.

همچنین تاکید شده که حمله به غزه با دستور پادشاه عربستان صورت می گیرد و این دستور سلطنتی نیز یک سرّ فاش شده در اسرائیل است که همه مسئولان سابق دفاعی و کنونی از آن با خوشحالی یاد می کنند.

شائول موفاز وزیر سابق جنگ اسرائیل مجری شبکه ده تلویزیون اسرائیل را با این جمله که «تل آویو باید برای عربستان سعودی و امارات در خلع سلاح حماس نقشی مشخص کند» غافلگیر کرد.

موفاز در پاسخ به این پرسش که از این حرف چه منظوری دارد گفت پولهای عربستان سعودی و امارات باید پس از نابودی حماس برای بازسازی غزه به کار گرفته شود.

سپس به اظهارات عاموس گلعاد مسئول سابق نهاد دفاعی اسرائیل و رئیس روابط سیاسی و نظامی کنونی در وزارت دفاع اسرائیل اشاره شده که به تازگی گفته است :« همه چیز زیرزمینی و محرمانه است و علنی نیست اما همکاریهای امنیتی اسرائیل با مصر و کشورهای عرب خلیج فارس در نوع خودش منحصر به فرد است و دوره کنونی بهترین دوره از نظر امنیت و روابط دیپلماتیک با جهان عرب است.»

همچنین گفته می شود که عبد الله بن عبد العزیز پادشاه عربستان با عبد الفتاح سیسی رئیس جمهور مصر تماس گرفته بود تا موافقت ریاض را با طرح آتش بس مصر که به حماس اعلام نشده بود اطلاع دهد.

هافینگتن پست درباره شواهد دیگری از روابط عربستان و اسرائیل نوشت: سازمان اطلاعات خارجی اسرائیل ( موساد ) و مسئولان اطلاعات عربستان سعودی به طور منظم تشکیل جلسه می دهند و دو طرف زمانیکه محمد مرسی رئیس جمهور سابق مصر در آستانه سقوط بودند بحث و تبادل نظر می کردند.

آنها درباره ایران نیز دست به دست هم داده اند و هر دو برای حمله اسرائیل از طریق حریم هوایی عربستان به ایران و نابودی برنامه هسته ای این کشور تدارک می بینند.

حتی برخی منابع می گویند عربستان بیشتر تبلیغات هزینه بر اسرائیل علیه ایران را تأمین می کنند. ترس ،عامل مشترک بین عربستان و اسرائیل باعث شده است آنها دست به دست هم دهند.

دهها سال اسرائیل و عربستان در ترس ،احساس مشترکی دارند و واکنشهای آنها نیز مشابه بوده است. هر دوی آنها احساس می کنند می توانند از طریق حمله به همسایگان ( لبنان و یمن ) یا آنکه از طریق تأمین هزینه های جنگ نیابتی و کودتاها ( در سوریه و مصر و لیبی ) از خودشان حمایت کنند.

گفته شده که آنان (اسرائیل و عربستان) دشمنان یا رقبای مشترک دارند و ایران و ترکیه و قطر و حماس در غزه و اخوان المسلیمن دشمنان یا رقبا هستند.

اسرائیل و عربستان همچنین هم پیمانان مشترکی دارند یعنی نهادهای نظامی آمریکایی و انگلیس. محمد دحلان مرد قدرتمند جنبش فتح که یک بار تلاش کرد کنترل غزه را به دست بگیرد شاید در مرحله آینده به این هدف برسد.

تفاوت در اینجاست که برای نخستین بار در تاریخ اسرائیل و عربستان است که این دو قدرت نظامی با یکدیگر هماهنگی باز و آشکاری دارند.

شاهزاده ترکی برادر زاده پادشاه عربستان در واقع نمای کلی این نزدیکی بین تل آویو و ریاض است او نخستین بار کتاب یک نویسنده اسرائیلی را در عربستان منتشر کرد.

او ماه گذشته به بروکسل رفت تا با جنرال عاموس یادلین رئیس سابق سازمان اطلاعات اسرائیل دیدار کند. دادگاهی در ترکیه یادلین را به دست داشتن در حمله به کشتی مرمره متهم کرده بود.

این رسانه به اظهارات ترکی درباره احتمالات صلح با انتشار مقاله ای در روزنامه هاآرتص اشاره کرد و افزود : اینها وسایل است و پایان کار نیست. نشانگر هزینه حقیقی این ائتلاف است. هرست نوشت اقدام ترکی به تقویت ابتکار صلح عربی به بهای چشم پوشی از حمایت تاریخی عربستان از مقاومت فلسطین صورت می گیرد.

در پایان این مقاله جنجال برانگیز آمده است: همگان به ویژه در غزه از صلح استقبال می کنند اما وسایلی که هم پیمانانان اسرائیل در عربستان و مصر به دنبال تحقق این صلح هستند از طریق تشویق اسرائیل به حمله کوبنده علیه حماس است .

این ائتلاف اسرائیلی و عربستان با خون فلسطینیان کشته شده در غزه سرشته شده است، از همین روست که موفاز درخواست کرد به عربستان و امارات در خلع سلاح حماس و دیگر گروههای مقاومت نقش ویژه ای داده شود.

موفاز به شبکه ده تلویزیون اسرائیل گفت ارتش اسرائیل محال است که از طریق توسل به زور بتواند نوار غزه را خلع سلاح کند ولو آنکه آن را به طور کامل اشغال کند باز هم نمی تواند.

موفاز گفت این امر به یک طرح دیپلماتیک و سیاسی و اقتصادی جامعی نیاز دارد تا خلع سلاح گروههای فلسطینی تحقق یابد.

وی افزود نیاز مبرمی وجود دارد که ملت غزه به لزوم همکاری در اجرای این طرح متقاعد شوند و این نیاز به دادن مشوق است مانند کمکهای سخاوتمندانه مالی تا برای همکاری با هرگونه تلاش بین المللی یا منطقه ای که به تحقق این هدف کمک کند متقاعد شوند.

عربستان و امارات در شرایط کنونی می توانند نقش مهمی در تأمین منابع مالی این پاداش ایفا کنند.

در همین حال یک تحلیلگر نظامی برجسته اسرائیلی درخواست کرد درباره شکست سیاسی و نظامی و اطلاعاتی جنگ کنونی اسرائیل تحقیق رسمی شود. همه این نشانه های رو به افزایش بیانگر آن است که رژیم صهیونیستی نمی تواند به اهداف خود از این جنگ برسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *