حمایت آشکار آمریکا از اقدامات جنایتکارانه سعودی در یمن

21 نوامبر 2015

20151101130724697ژنرال “چارلز براون” رئیس ستاد فرماندهی مرکزی نیروی هوایی آمریکا، با تقدیر از تلاش های عربستان در اجرای سیاست آمریکا در منطقه، عملیات ائتلاف سعودی علیه ملت یمن را ستود.

“براون” تصریح کرد نیروی هوایی آمریکا در زمینه آموزش با نیروهای سعودی همکاری می کند. وی ازعملیات هوایی سعودی ها ابراز شگفتی کرد و در ادامه گفت: “شیوه تفکر ما با عربستان یکی است .”

آمریکا بدون تردید سیاست عربستان و عملیات علیه غیر نظامیان یمنی را تحسین می کند؛ چرا که این کشور بیش از ٢٠٠ روز در یک جنگ تمام عیار وارد شده است؛ جنگی نیابتی که برای خزانه داری آمریکا میلیاردها دلار سود داشته و عربستان آن را از درآمدهای نفتی خود پرداخته است. درآمدهایی که باید صرف ملتی می شد که برعکس حکام خود از مشکلات اجتماعی و اقتصادی زیادی رنج می برد.

از این جنگ تا به امروز، بیش از ٧ هزار شهید غیرنظامی که بیشتر آنان زنان و کودکان هستند، به جای مانده است. تحسین آمریکا نسبت به سیاست عربستان موضوع جدیدی نیست؛ از آغاز جنگ افغانستان و قبل و بعد آن، عربستان سیاست آمریکا را در منطقه به بهترین شکلی که آمریکائی ها انتظار دارند، پیاده کرده است.

عربستان برای از بین بردن اتحاد جماهیر شوروی سابق، سازمان تروریستی “القاعده” را در افغانستان تامین مالی کرد و آنان را به وسیله نیروهای مسلح تکفیری- وهابی و سعودی الاصل کمک کرد.

این کشور حتی با وجود قتل عام و فجایعی که رژیم صهیونیستی در سایه سکوت شرم آور عرب به بار آورد، سیاست عدم حمله به این رژیم را در پیش گرفت.

به محض شروع جنگ در سوریه با طراحی آمریکا، عربستان به تروریستها کمک مالی کرد و آنان را با سلاح هایی که از آمریکا خریداری کرده بود، کمک کرد.

بنابراین چرا نباید آمریکا چنین اقداماتی را تحسین کند؟! او سلاح خود را می فروشد و بدون پرداخت هیچ خسارتی تماشا می کند و طرح جدید خود برای خاورمیانه را که در جنگ ژوئیه ٢٠٠٦ برای تحقق آن با شکست مواجه شد، کنترل می کند.

با این وجود، استدلال «شیوه تفکر ما یکی است»از زاویه ای واقعیت ندارد؛ آمریکایی که از حامیان تروریسم در جهان است، خود را در پوشش حمایت از آزادی و دفاع از ستمدیدگان پنهان می کند، اما این در حالی است که عربستان آشکارا حامی تروریسم است و مخالفان سیاسی خود را مجازات می کند.

بهترین مثال در این زمینه ،اشغال عراق توسط آمریکا است؛ آمریکا به بهانه نابودی سلاح کشتار جمعی وارد عراق شد و هزاران نفر از مردم عراق را که به ادعای خود برای حمایت از آنان آمده بود، کشت. ولی در هر قتل عام و محفل سیاسی برای سرپوش گذاشتن بر جنایات خود، به دنبال بهانه بوده است. اما جهان شاهد این جنایتها بوده همان گونه که تصاویری از شکنجه و تحقیر را در زندان أبو غریب مشاهده کرد. اما به دلیل دستگاههای تبلیغاتی بسیار قوی که تحت نفوذ و حمایت آمریکا است، این کشور تا حدی قادر به کور کردن و از بین بردن این حقایق بوده است.

در کنار نقش آشکار آمریکا، عربستان نیز به طور مخفیانه سلاح ارسال می کند و نیروهای نظامی وهابی را می فرستد، عملیات انتحاری را حمایت می کند، فتنه های فرقه گرایی و درگیری های داخلی را طراحی می کند، در کنار سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا کانون سازمان داعش را به صورت مستقیم و غیر مستقیم تاسیس کرد؛ همان گونه که در اعترافات “ادوارد اسنودن” -مأمور سابق آمریکا و پناهنده به روسیه- قضیه جاسوسی از متحدان آمریکا برملا شد. همچنین در جنگ سوریه عربستان گروههای تروریستی را به صورت آشکار تأمین مالی کرد و با اسلحه و مهمات جنگی به آنان کمک کرد. در این زمینه روحانیون وهابی نیز که همیشه و پیوسته جوانان را به جنگ در سوریه تحت عنوان جهاد تشویق می کنند، از آنان حمایت کرده اند.

آنچه آمریکا را از سیاست های عربستان سعودی خشنود می کند، مربوط به خرید سخاوتمندانه این کشور از صنایع نظامی آمریکا در کنار سایر کشورهای حوزه خلیج فارس است. کشورهایی که میلیاردها دلار از بودجه خود را به خرید سلاح اختصاص می دهند. این کشورها با وجود در اختیار داشتن ناوگانهای هواپیما و اسلحه و موشک، قادر به تولید حتی گلوله تپانچه عادی نیستند. بنا براین چاره ای جز روی آوردن به کارخانه های تسلیحاتی آمریکا که نقش بزرگی در سیاستهای خارجی آمریکا دارند، نمی یابند.

در حالیکه آمریکا نقش شرکای خود را در قتل و کشتار گرامی می دارد، فردا، آزادگان در یمن، سوریه و فلسطین جشن پیروزی بر آمریکا و وابستگان آن را هر چند پس از مدتی خواهند گرفت.

امریکا،

تروریسم،

عربستان،

یمن،


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

Comment is not allowed