جنبش های تکفیری؛ آفت دین و دنیای مسلمانان!

امروزه جهان کفر و شرک و نفاق، دست در دست هم داده و صف واحدی را در برابر امت مسلمان ایجاد کرده اند.

امروزه جبهه کفر و شرک و نفاق در هیات استکبار و استعمار جهانی و عوامل منطقه ای آنها قامت برافراشته اند و از هر راهی وارد می شوند و با استفاده از هر وسیله و ابزار و آلتی، سعی در ایجاد نفاق و دو دستگی میان مسلمانان جهان دارند؛ تا در نتیجه بروز شکاف های عمیق در میان صفوف اسلام خواهان، شیرازه اتحاد و همدلی میان آنان از هم بپاشد و کل جهان اسلام در ورطه سقوط و فروپاشی همه جانبه قرار بگیرد.

جنبش های تکفیری شکل گرفته در جهان اسلام که در حال حاضر در شکل و شمایل گروه های تروریستی و بی رحمی چون داعش و القاعده و النصره و جیش الاسلام و …، در سوریه و عراق و لیبی و یمن قد راست کرده اند، همه در واقع با شعار اسلام خواهی، علیه این دین حنیف وارد میدان اندیشه و عمل شده اند و در پشت این گروه های مخوف و ضد بشری، قدرت ها و دولت هایی قرار دارند که هر کدام شعار بشر دوستی و حق و عدالت طلبی شان گوش فلک و ملک را کر کرده است.

استکبار غربی و عوامل منطقه ای آن، این بار برای مقابله تاثیرگذار با صف واحد مسلمانان، به گمان خود گزینه مناسب و کارایی گزینش و انتخاب کرده است؛ نگرش افراط و تکفیر با عملکرد صد در صد وحشیانه و دهشت آور. گروهی صد در صد وحشی و با زیرشاخه های به مراتب وحشی تر و قسی تر از هر حیوان درنده و بی رحمی.

دستور العملی که به این گروه و زیر شاخه های آن داده شده، این معنی و مفهوم را القا می کند که اسلام یعنی خشونت و دهشت آفرینی و افراطیت و مسلمان واقعی نیز یعنی کسی که یک چنین تلقی ای از دین دارد و کسانی را که چون خودش فکر و عمل نمی کند، مشرک و کافر و خارج از دین اسلام می داند و خون و مال و ناموس او را مباح می شمارد؛ یعنی دقیقاً همان کاری که داعش و زیر مجموعه های ستمگر و قسی القلب آن در حال حاضر در دو کشور عراق و سوریه انجام می دهد.

حال و در یک چنین شرایطی است که آنهایی از اندیشمندان و علما و روشنفکران که اسلام را دقیق و عمیق مطالعه کرده اند و به واقع از این آئین انسان و جهان ساز چیزی می فهمند، قد راست کنند و زبان در دهان بچرخانند و اسلام واقعی که همان آئین پویایی و عقل و عاطفه والای بشری است را در انظار جهانیان به نمایش بگذارند و با همه ی وجود فریاد برآورند که داعش و امثال آن از گروه های اهریمنی و غدار هیچ نسبت و رابطه ای با اسلام ندارند.

فریاد برآورند که این گروه های اهریمنی آدم نما؛ نه تنها سنخیتی با آموزه های انسان ساز اسلام عزیز ندارند؛ بلکه این عناصر جاهل و متعصب ساخته و پرداخته شده اند، از دین اسلام یک چهره خشن و مخالف با هر نوع مدنیت و پیشرفت در عرصه جهانی معرفی کنند و این دقیقاً همان ماموریتی است که استعمارگران غربی و عوامل منطقه آنها به این گروه مسخ شده داده اند.

معرفی چهره واقعی گروه های تکفیری و افراطی، به نظر می رسد امروزه برای هر عالم دینی و غیر آن از اندیشمندان و قلم به دستان مسلمان و غیر مسلمانی که قدرت تحلیل و تجزیه مسائل را دارند، واجب عقلی و عرفی است؛ تا جهان اسلام و جهان بشریت چهره حقیقی و واقعی مسخ شدگان داعش و امثال آن را به روشنی بشناسند.

برای شناسایی و شناساندن هر چه بهتر گروه های تکفیری و افراطی، لازم است تا علما و اندیشمندان مسلمان از اقصی نقاط جهان دور هم جمع شوند و نشست ها و همایش های بزرگ و وسیعی تدارک ببینند؛ تا در نتیجه این نشست ها به راهکارهای مناسب و موثری در زمینه معرفی کردن چهره واقعی گروه های تکفیری و افراطی به امت مسلمان و سایر ملل و نیز مبارزه جدی و واقعی با این پدیده شوم و ویرانگر، دست پیدا کنند.

در همین راستا برگزاری هر ساله کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی در تهران قابل توجه و دقت است.

“بر اساس خبرها سی امین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی ۲۵ الی ۲۷ ماه جاری (قوس) توسط مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در تهران برگزار می شود.

سى امین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامى با موضوع «وحدت و ضرورت مقابله با جریان هاى تکفیرى» در تهران برپا می شود که در آن اعضای مجمع عمومی مجمع جهانی تقریب و متفکران بیش از ۵۰ کشور جهان حضور دارند.

در این کنفرانس متفکران و اندیشمندانی از کشورهای مالزی، روسیه، اندونزی، عراق، لبنان، تایلند، الجزایر، انگلستان، آمریکا، آسترالیا، تونس، چین، مصر و دیگر کشورها حضور دارند.

نقش جریان های تکفیری در تفرقه صفوف مسلمانان، ضرورت مقابله با جریان های تکفیری جهت تحقق وحدت امت، نقش استعمار در تجزیه جهان اسلام توسط جریان های تکفیری، خطر جریان های تکفیری برای زنده بودن مسئله فلسطین، خط جریان های تکفیری بر سر راه بسیج امت جهت آزادی فلسطین، بهره برداری دشمن صهیونیستی از جریان های تکفیری، جریان های تکفیری مانعی سر راه تمدن سازی نوین اسلامی، مقابله تکفیر با جریان احیاگری اسلامی، لزوم بررسی افکار باطل و شرایط روانی تکفیری ها جهت مقابله با آنها و نقش رسانه ها در مقابله با جریان های تکفیری از جمله محورهای سی امین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی است.”

به نظر می رسد نفس برگزاری این گونه نشست های بین المللی مفید بوده و لااقل توجه مسلمانان و ملل دیگر را به این واقعیت جلب می کند که نگرش و کنش گروه های تکفیری و افراطی، جایگاه و پایگاهی در دین مبین اسلام ندارد و همین موضوع خودبخود چهره مزدورانه و دروغین آنها را آشکار می سازد.

اما نکته پایانی اینکه چه بجا و مناسب است که این گونه کنفرانس ها محدود به کشور ایران نشود و سایر دولت ها و کشورها به خصوص آنهایی که در تیررس تهدید تروریسم تکفیری و افراط هستند، نیز میزبان یک چنین نشست های لازم و معقول و معروفی باشند؛ تا در همه جهان اسلام یک نهضت و جهاد فراگیر علیه جنبش تکفیر و افراط، شکل گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *