بمب های شیمیایی با هزینه سعودی به کام مردم سوریه می رود

۸ سنبله ۱۳۹۵

طبق تحقیقات صورت گرفت یک خبرگزاری آمریکایی ، “زهران علوش” فرمانده مقتول گروه تروریستی “جیش الاسلام” که از وی بعنوان “بازوی تروریستی بندر بن سلطان در سوریه” یاد میشد، یکی از تروریست‌هایی بود که در جریان اتفاقات سوریه، ارتباط بسیار نزدیکی با سازمان های اطلاعاتی عربستان و بخصوص استخبارات داشته است.

IMG14413858

با توجه به تبحر علوش در انجام حملات موشکي، اين تروريست خطرناک با هماهنگي يکي از افسران سازمان اطلاعاتی کشور ترکیه به نام “آيهان” توانست 500 کيلو “گاز سارين” و “سيانور” را از يکی از کشورهای حوزه قفقاز و يک کشور اروپاي شرقی خريداري کرده و از طريق خاک ترکيه آن را به داخل سوريه منتقل کند. از آنجايی که پيش از اين مقامات مرتبط عربستانی با تروريست‌ها به علوش قول پرداخت هزينه خريد گازهاي سمی را داده بودند، هزینه اين خريد از حساب يکی از کارمندان محلي سفارت عربستان در يک کشور اروپايی به حساب شرکت‌های فروشنده گازهای سمی واريز شد.

اما ماجرای انتقال گاز‌هاي سمی خريداري شده به داخل خاک سوريه پس از کشف دو کيلو گاز از تروريست‌ها وارد مرحله رسوایی شد.

تروریست‌ها پس از خرید گازهای شیمیایی از دو کشور اروپایی و انتقال بخشی از آن به ترکیه و بخش دیگر به لبنان کل مواد شیمیایی خریداری شده را در قالب 4 محموله و تحت پوشش مواد پتروشیمی به داخل سوریه منتقل کردند که یک محموله از ترکیه و سه محموله دیگر از مسیر شمال لبنان و با حمایت یک شخصیت سیاسی مرتبط با عربستان سعودی به “القطیفه” منتقل شد.

بر اساس تحقیقات انجام شده چندي پس از حضور گردان شيميايی لواءالاسلام در روستاي جوبر بود که نيروهاي ارتش سوريه با حمله به اين منطقه یک کارگاه تولید و انبار مواد شیمیایی سمی و دهها پوکه راکتی برای پر کردن مواد شیمیایی و مقادیر زیادی مواد شیمیایی ارسال شده از عربستان را در اين محله کشف کردند. بعد از اينکه کارگاه‌هاي ساخت مواد شيميايی در خاک سوريه کشف و منهدم شد، سازمان استخبارات نیز از اوایل سال 2013 میلادی کارگاه کوچکی را در منطقه‌ای دور افتاده واقع در نزدیکی مرز عربستان و عراق دایر کرد که در آن کارگاه نیز عوامل وابسته به تروریست‌‌ها گازهای شیمیایی را پس از تولید، آماده استفاده در صحنه نبرد می‌کردند.

براساس اطلاعات به دست آمده، ماموران امنیتی عربستان سعودی محدوده کارخانه مذکور را به شدت تحت نظارت داشتند و تولیدات این کارگاه کوچک را در بسته‌های یک تا سه کیلویی و تحت پوشش‌های مختلف به صورت غیرقانونی و بدون اطلاع دولت اردن به این کشور انتقال داده و پس از دپو در ویلایی در منطقه “ارمثا” به ناحیه “درعا” و پس از آن به مکان‌های امن در “ریف دمشق” منتقل می‌کردند.

طبق تحقیقات میدانی دو خبرنگار خبرگزاري “مينت پرس”آمريکا در سوريه نشان می‌دهد که سازمان اطلاعات عربستان به ریاست بندر بن سلطان مقادیر زیادی تسلیحات شیمیایی را در سوریه به خصوص در منطقه “غوطه شرقی” توزیع کرده بود.

بر مبنای این تحقیقات جنگجویان محلی مخالف نظام بشار اسد که به جبهه النصره وابسته هستند، پیش از این اذعان کرده بودند که این تسلیحات را جنگجویی عربستانی که از فرماندهان میدانی است از عربستان وارد می‌کند و به آنها گفته است که بندر بن سلطان رئیس اسبق سازمان اطلاعات عربستان این تسلیحات شیمیایی را تهیه کرده است.

در همین پیوند دکتر “حسام شعیب” کارشناس جنبش های اسلامی در منطقه- در گفتگوی تلفنی با خبرگزاری المنار سوریه افشا کرد که استخبارات علوش را در جمع آوری حدود 50 کندک تحت عنوان “جیش الاسلام” یاری کرده است.

 راهبرد سعودی ها در حال حاضر ارائه کمک های مالی برای جلب حمایت تروریست ها از ریاض و دور کردن این کشور از القاعده است. این همان انگیزه ایی است که به نظر کارشناسان برای تشکیل جیش الاسلام از آن استفاده شده است.

بمب،

سعودی،

سوریه،

عربستان،

کشته،


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

Comment is not allowed