انصارالله پشت دروازه‌های عدن

۱۸ عقرب ۱۳۹۴

n00478735-bامارات اولین دسته از سربازان خود را از یمن خارج كرد و انصارالله علاوه بر تسلط بر شهر الربوعه عربستان، به یك منطقه استراتژیك در جنوب یمن مسلط شدند و به دروازه‌های عدن رسیدند. همه این اتفاق‌ها در عرض كمتر از ٤٨ ساعت رخ داده كه نشان دهنده شتاب بالای تحولات یمن است و شواهد حاكی از آن است كه ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی در آستانه فروپاشی قرار دارد.

روز یك‌شنبه منابع محلی یمن خبر دادند نیروهای انصارالله و متحدان كنترل تمامی مناطق دو ولایت جنوبی لحج و ضالع را به دست گرفتند. این اتفاق پس از آن می‌افتد كه روز جمعه نیروهای یمنی گفتند كه عملیات گسترده‌ای برای بازپس‌گیری این دو ولایت استراتژیك آغاز كرده‌اند. یكی از مهم‌ترین پیشروی‌های نیروهای یمنی در شهر دمت واقع در میان دو ولایت «إب» و «الضالع» رخ داد. بنابر گزارش رسانه‌های یمنی نیروهای انصارالله بامداد روز گذشته كنترل این شهر را به دست گرفتند. پایگاه خبری «وكاله خبر انبلا» هم از دستگیری شبه‌نظامیان افغانی و سومالیایی كه توسط عربستان استخدام شده بودند، در ولایت ضالع خبر داد. با تسلط نیروهای انصارالله بر این شهر، نیروهای متحد به پشت دروازه‌های عدن بازگشتند، چراكه شهر دمت از سمت ولایت «ضالع» دروازه ورودی «عدن» محسوب می‌شود.

رسانه‌های غربی هم البته كمی با تأخیر خبر پیشروی نیروهای انصارالله در جنوب یمن را تأیید كردند. خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع میدانی خود گزارش داد: « در ولایت لحج كه با عدن هم مرز است، شورشیان (انصارالله) هم اكنون بر بالای تپه‌ای قرار دارند كه بر پایگاه استراتژیك العند اشراف دارند.» هیكل بافنع تحلیلگر مستقل یمنی هم در صفحه توئیتر خود خبر داد: «نیروهای طرفدار علی عبدالله صالح در مسیر فرودگاه العند قرار گرفته‌اند و اعلام كرده‌اند هیچ‌كدام از مزدوران سعودی زنده العند را ترك نخواهد كرد.» یك منبع نظامی به خبرگزاری فرانسه گفته است كه استقرار شورشیان (انصارالله و متحدان) كه بدون درگیری صورت گرفت یك خطر جدی متوجه نیروهای طرفدار دولت (عبدربه منصور هادی) و نیروهای ائتلاف ایجاد می‌كند.

پیشتر گزارش شده بود كه ٢ هزار نیروی سودانی در پایگاه العند مستقر شده‌اند. نیروهای سودانی در حالی در این پایگاه هوایی محاصره شده‌اند كه روز گذشته منابع یمنی‌ اعلام كردند دهها سرباز اریتره‌ای در جریان حمله موشكی توشكا به پایگاه هوایی كشته شده بودند. خبرگزاری فرانسه همچنین گزارش داد در شهر ضباب در نزدیكی تنگه باب المندب انصارالله یك پایگاه نظامی را پس از درگیری با نیروهای طرفدار هادی به كنترل خود درآورد. بر اساس این گزارش، ضباب در ماه گذشته به كنترل نیروهای طرفدار هادی درآمد و نقش مهمی در دسترسی این نیروها به تنگه باب المندب داشت. شبكه المسیره هم گزارش داد، نیروهای ارتش یمن و كمیته ‎های مردمی وابسته به انصارالله یك ناوچه عربستان را در بندر «المخا» در نزدیكی باب‌المندب به طور كامل منهدم كردند. این چهارمین كشتی جنگی ائتلاف است كه هدف یمنی‌ها قرار می‌گیرد. در همین حال نیروهای انصارالله و متحدان محور شبوه در جنوب یمن را بازگشایی كردند. بنابر گزارش منابع محلی انصارالله در این منطقه از حمایت یك قبیله بزرگ به نام الهاشمیون برخوردار هستند و همین مسئله پیشروی انصارالله را تسریع كرده است. بازگشت نیروهای یمنی به مناطق جنوبی پنج ماه پس از آن صورت می‌گیرد كه نیروهای تحت حمایت عربستان سعودی در تیر ماه ١٣٩٤ موفق شده بودند ولایت های لحج، ضالع، ابین، شبوه و عدن را به كنترل خود درآورند.

این تحولات میدانی پرشتاب تنها یك روز پس از آن اتفاق افتاد كه امارات متحده عربی دسته اول نظامیان خود را از عدن بازگرداند و همزمان نیروهای انصارالله بر شهر الربوعه واقع در جنوب عربستان مسلط شدند و پرچم یمن را در این شهر به اهتزار درآوردند. شكست‌های پی‌درپی ریاض در محورهای تعز، مأرب، لحج، ضالع و همچنین در جنوب عربستان باعث شده فعالان از احتمال فروپاشی ائتلاف در یمن در آینده نزدیك خبر بدهند. هیكل بافنع كه از منتقدان انصارالله محسوب می‌شود نوشت: من فكر می‌كنم هیچ سرباز سعودی و اماراتی دیگر در یمن حضور ندارد هر چند من راهی برای تأیید این مسئله ندارم. خبرگزاری فرانسه هم به نقل از منابع غربی گزارش داد كه تنها عده محدودی از نیروهای ویژه امارات در یمن مانده‌اند. این در حالی است كه رسانه‌های اماراتی گزارش داده بودند كه این كشور نیروهای جدیدی را به عدن اعزام و مقامات اماراتی هم بر ادامه جنگ در یمن تأكید كرده‌اند اما ناظران با توجه به اینكه هیچ چشم انداز پیروزی برای نیروهای ائتلاف در یمن متصور نیستند، معتقدند احتمالاً امارات تصمیم گرفته تا قبل از اینكه دیر شود نیروهای خود را از باتلاق یمن بیرون بیاورد.

باوجود این هنوز ریاض نه تنها از پذیرش شكست خود در یمن طفره می‌رود بلكه اخبار جعلی از پیشروی نیروهای تحت حمایت عربستان می‌دهد. احمد عسیری، سخنگوی ائتلاف روز گذشته مدعی شد كه ٧٠درصد خاك یمن در كنترل ائتلاف عربی است. فعالان این موضع سخنگوی ائتلاف را با توجه به واقعیت‌های میدانی به تمسخر گرفتند و گفتند ریاض از كدام ٧٠ درصد حرف می‌زند. ماكسیم شپوالنكو تحلیلگر ارشد در مركز تحلیل‌های استراتژیك و تكنولوژی از مسكو در گفت‌وگو با خبرگزاری اسپوتنیك ادعای پیروزی مقامات سعودی را به چالش كشید. وی گفت: «من معتقدم برای حوثی‌ها (انصارالله) هنوز شروع نشده است، آنچه ما تاكنون دیده‌ایم تازه یك مقدمه سخت بوده است.» این تحلیلگر روسی خاطر نشان كرد: « حوثی‌ها اساساً در سرزمین مادری خود در حال جنگیدن هستند. آنها نشان داده‌اند در حرفه‌‌ای بودن كمتر از حزب‌الله لبنان نیستند.»

انصارالله،

عدن


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

Comment is not allowed