۸ مجرم در پاکستان به دار آویخته شد

6571358591pakistanidamپاکستان روز گذشته ۸ تن را که به جرم قتل، به دار آویخت و بدین ترتیب تعداد اعدام ها در این کشور از زمان برداشته شدن ممنوعیت اعدام، به بیش از ۲۳۰ مورد رسید.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، اعدام های روز گذشته در شهرهای اتُک، گجرات، مولتان و بهاولپور واقع در ایالت پنجاب انجام شد.

در شرایط کنونی، ۹ دادگاه نظامی در سراسر پاکستان مسوولیت محاکمه تروریست ها و مجرمان خطرناک را برعهده دارند و فرمانده ارتش اخیرا دستور افزایش تعداد دادگاه های نظامی در شهر کراچی را صادر کرده است.

۱۲ سنبله امسال نیز دادگاه نظامی پاکستان پنج نفر از عوامل دخیل در حملات تروریستی، از جمله دو نفر از تروریست های گروه تکفیری لشکر جهنگوی را که در ترور شیعیان این کشور دست داشتند، به اعدام محکوم کرد.

دیوان عالی پاکستان که نقش عالی ترین دستگاه قضایی این کشور را ایفا می کند، ماه های گذشته رای به ادامه فعالیت دادگاه های ویژه نظامی این کشور برای رسیدگی به جرایم ترویستی داد.

پس از حادثه حمله تروریستی مرگبار گروه تروریستی طالبان پاکستان به مدرسه ای در شهر پیشاور در ماه قوس پارسال، عالی ترین رهبران سیاسی و نظامی پاکستان طرح جامعی را برای مبارزه با تروریسم با عنوان ‘طرح اقدام ملی علیه تروریسم’ آغاز کردند.

تشکیل دادگاه های نظامی برای تسریع روند محاکمه تروریست هایی که سال ها در زندان های این کشور بلاتکلیف مانده اند، به عنوان بخشی از این طرح در نظر گرفته شد.

اجرای حکم مجازات مرگ در پاکستان در سال های گذشته رایج بود اما دولت این کشور در سال ۲۰۰۸ به علت فشارهای بین المللی توسط دولت ها و نهادهای حامی حقوق بشر، اجرای آن را حتی در مورد تروریست ها، به حال تعلیق درآورد.

از پارسال که پاکستان تصمیم به از سرگیری اجرای حکم اعدام محکومان به مرگ، به ویژه ترویست ها گرفت، برخی نهادهای بین المللی از جمله سازمان ملل و اتحادیه اروپا به این تصمیم بشدت اعتراض کردند، اما مقامات اسلام آباد روند اعدام مجرمان خطرناک و تروریست ها را بخش لاینفک مبارزه موثر با تروریسم می دانند.