۴۰۰ تا ۵۰۰ کشته در درگیری‌های سودان جنوبی

در پی ادعای تلاش برای کودتا در سودان جنوبی، سازمان ملل می‌گوید بر اساس گزارش‌ها بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ نفر در درگیری‌های این کشور کشته شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، هرو لادسوس، رئیس نیروهای حافظ صلح سازمان ملل روز سه‌شنبه (۲۶ قوس) به شورای امنیت این سازمان گفت بر اساس گزارش‌‌ها بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ جنازه در جریان دو روز درگیری‌های بین جناح‌های مسلح رقیب در داخل ارتش سودان جنوبی به شفاخانه های جوبا، پایتخت این کشور منتقل شدند.

لادسوس افزود در درگیری‌های مسلحانه بین هوادارن سالوا کر، رئیس جمهور سودان و ریک ماچار، رهبر مخالفان ۸۰۰ تن نیز مجروح شدند.

این مقام سازمان ملل گفت این اطلاعات بر اساس گزارش‌های شفاخانه‌های جوبا در اختیار قرار گرفته‌اند و شمار تلفات از سوی سازمان ملل هنوز قابل تائید نیست.

لادسوس به شورای امنیت گفت شرایط در سودان جنوبی همچنان به شدت متشنج است و به نظر می‌رسد درگیری‌های بیت گروه‌های قومی در این کشور رخ دهد.

وی افزود نزدیک به ۱۵ هزار تن از مردم سودان جنوبی به دنبال یافتن پناه‌گاه در تاسیسات سازمان ملل در اطراف پایتخت این کشور هستند.

در همین حال، تیراندازی در پایتخت سودان جنوبی ادامه دارد، درگیری‌ها روز دوشنبه  پس از آن آغاز شد که گروهی از ارتش، به پایگاه گارد ریاست جمهوری حمله کردند.

 پس از آن رئیس جمهور سودان جنوبی ریک ماچار، مشار معاون برکنار شده خود را به تلاش برای کودتای نظامی متهم کرد.

دولت سودان اوایل روز سه‌شنبه اعلام کرد ۱۰ چهره برجسته سیاسی را پس از تلاش برای کودتا باداشت کرده است.

سودان جنوبی در جولای ۲۰۱۱ پس از ده‌ها سال نزاع با دولت مرکزی سودان که بیش از یک‌و نیم میلیون کشته برجا گذاشت، با رای قاطع همه مردم این کشور در همه‌پرسی سراسری از سودان مستقل شد.

با این حال، دولت جوبا با فساد، ناآرامی و نزاع در کشور فقیر و نفت‌خیز سودان جنوبی دست به گریبان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *