چین: خطر جنگ در شبه جزیره کوریا به بالاترین سطح خود رسیده است

کارشناسان دولت چین هشدار دادند خطر جنگ در شبه جزیره کوریا طی چند دهه گذشته به بالاترین سطح خود رسیده است.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، به نقل از اسپوتنیک، مشاوران ارشد دولت چین هشدار دادند تشدید روزافزون جنگ لفظی بین دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و کیم جونگ اون رهبر کوریای شمالی نشان می‌دهد چین باید کاملا آماده جنگ در شبه جزیره کوریا باشد زیرا خطر جنگ در این منطقه هرگز تا این حد زیاد نبوده است.

«شی یین هونگ» از مشاوران ارشد دولت چین در کنفرانسی در پکن به منظور بررسی بحران در شبه جزیره کوریا گفت: «کوریای شمالی یک بمب ساعتی است».

وی که استاد روابط بین الملل دانشگاه “رنمین ” ‌نیز می‌باشد افزود: ما تنها می‌توانیم انفجار این بمب ساعتی را به تاخیر بیندازیم به این امید که تاخیر آن بتواند روزی منجر به خنثی شدن چاشنی این بمب شود.

مشاوران دولت چین هشدار داده اند اقدامات اخیر چین از جمله حمایت از تحریم‌های غرب علیه کوریای شمالی نشان می‌دهد پکن در حال از دست دادن کنترل و نفوذ خود بر بحران کنونی است و شرایط فعلی در شبه جزیره کوریا به گونه‌ای است که می‌توان گفت طی چند دهه گذشته خطر جنگ تا این حد زیاد نبوده است.

وی تصریح کرد جلوگیری از جنگی علنی خیلی دیر شده است زیرا ترامپ و کیم جونگ اون همچنان درگیر جنگ لفظی و تهدید علیه یکدیگر هستند.

از سویی هم «وانگ هونگ گوآنگ» از فرماندهان ارشد سابق ارتش چین و مشاور فعلی دولت نیز در این کنفرانس هشدار داد هر لحظه ممکن است جنگی در شبه جزیره کوریا آغاز شود به ویژه به این علت که آمریکا و کوریای جنوبی قرار است ماه مارچ تمرین‌های نظامی مشترک سالانه خودشان را برگزار کنند.

وی افزود: «در شرایطی بسیار خطرناک به سر می‌بریم. چین باید تمام امکانات دفاعی خود را برای جنگ بسیج کند.»

«وانگ شیو» از تحلیلگران موسسه مطالعات بین الملل چین نیز گفت: پکن از نقطه‌ای که می‌توانست تنش‌ها را در منطقه آرام کند عبور کرده است و درحال حاضر خطر در شبه جزیره کوریا در بالاترین سطح خود طی نیم قرن گذشته قرار دارد.

وی افزود: مهم نیست که جنگی رخ دهد یا خیر. چیزی که جای تاسف دارد اینکه چین کنترل و نفوذ خود را برسر بحران کوریای شمالی از دست داده است.

«جو فنگ» استاد دانشگاه «نانجینگ» گفت: چین باید خود را برای یک درگیری هسته‌ای فاجعه بار و انفجاری هسته‌ای و همچنین پیامد‌های ناشی از آن آماده کند.

رکس تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا در اظهارات اخیر خود در سازمان ملل متحد تلاش‌های بیشتر چین و روسیه را برای پایان دادن به برنامه تسلیحات هسته‌ای کوریای شمالی خواستار شد.

شی یین هونگ با این اظهارات تیلرسون موافقت کرد و گفت: برقراری صلح و آرامش از دست کیم جونگ اون و دونالد ترامپ خارج است و این چین و روسیه هستند که باید با همکاری یکدیگر کوریای شمالی و دشمنانش را در غرب متقاعد کنند از رویکرد تهاجمی خود عقب نشینی کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *