چگونه دلار تقلبی را از اصل تشخیص بدهیم؟

در این مطلب به شماهای که با سایت خبرگزاری خاورمیانه همراه استید در مورد این‌که چه‌گونه دالر اصلی و تقلبی را از هم بشناسیم پرداخته می‌شود و جزئیات آن شماره وار و روی عکس نیز مشاهده کرده می‌توانید.

روش‌های کاربردی و سریع تشخیص اصل بودن دلار که معمولا استفاده می‌شوند عبارتند از:

۱ – جنس پول: راحت‌ترین راه برای تشخیص اصل بودن دلار لمس آن هست، چون از نوعی کتان ویژه ساخته شده که در بازار به صورت تجاری فروخته نمی‌شود. به همین دلیل اگر مدتی با این پول‌ها سر و کار داشته باشید در عمل به راحتی با لمس کردن آن متوجه کاغذی بودن پول جعلی و کتانی بودن پول اصل خواهید شد.

۲ – وضوح بالا: گوشه‌های اعداد و شکل‌ها دارای نوک تیزی هایی است که در پول‌های تقلبی این تیزی‌ها به شکل گرد چاپ می‌شوند و به عبارتی شکل‌ها دارای وضوح و دقت کافی نیستند. دلیل آن هم پایین بودن کیفیت پرینتر‌ها یا دیگر روش‌های معمولی چاپ پول تقلبی است که قابلیت چاپ این تیزی‌ها را با وضوح و جزئیات بالا ندارند.

چگونه اسکناس دلار تقلبی را از اصل تشخیص دهیم؟+عکس

۳ – تکراری نبودن شماره سریال ها: این روش به ویژه برای کنترل پول با تعداد بالا خیلی سریع عمل می‌کند، چون با بر زدن سریع پول‌ها می‌شود شماره سریال‌ها را کنترل کرد که به شکل خیلی تابلو همه از یک نوع نباشند! (چون چاپ پول‌های تقلبی با شماره سریال‌های مختلف کار سختی است و به همین دلیل معمولا آن‌ها را بین پول‌های دیگر پخش می‌کنند.) اگر دسته پول کاملا نو باشد شماره سریال‌ها از ۰۰ تا ۹۹ خواهند بود و اگر هم خیلی نو نباشند که به صورت تصادفی خواهند بود.

۴ – براق بودن یکی از عددها: در هر چهار گوشه پول دلار، عدد پول نوشته شده (۱۰۰، ۵۰، ۲۰ و غیر) که یکی از آن‌ها حالت طلاکوب و براق دارد و در مقابل نور برق می‌زند.

روش‌های زیر برای کنترل موردی می‌توانند استفاده شوند و خیلی برای تعداد بالا استفاده نمی‌شوند:

۵ – برجسته بودن برخی نوشته ها: برخی از نوشته‌های پول‌های ۱۰۰ دلاری برجسته هستند. برای نمونه اگر در پول ۱۰۰ دلاری با دست روی عبارت United States of America بکشید می‌بینید که برجسته است.

۶ – تصویر نامرئی: در قسمت سفید رنگ پول مثل پول‌های خود ما تصویری موردنظر وجود دارد که با گرفتن در نور دیده‌ی شود.

۷ – نوار امنیتی: مشابه پول‌های دیگر است، اگر پول دلار را مقابل نور بگیرید یک نوار امنیتی درون پول مشاهده می‌شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *