واکنش پوتین به تهدیدهای ترکیه

13940722_000603_976_پوتینولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه یک هفته پس از تهدیدهای «رجب طیب اردوغان » همتای ترکیه ای مبنی بر احتمال پایان روابط خوب بین دو کشور به علت همکاری نظامی ضدتروریستی مسکو و دمشق، گفت: روابط خوب اقتصادی بین آنکارا و مسکو در برگیرنده منافع دوجانبه است.

به گزارش خبرگزاری خارومیانه، پوتین عصر سه شنبه در یک همایش سرمایه گذاری با اشاره به گستردگی روابط اقتصادی دو کشور بویژه فعالیت شرکت های ترکیه در بخش ساختمان سازی روسیه و فروش گاز به این کشور، گفت: روابط آنکارا و مسکو از سال های دور خوب و رو به ارتقا بوده است.

اردوغان پس از دو بار اعتراض دیپلماتیک آنکارا به ورود غیرمجاز جنگنده های روسی به حریم هوایی ترکیه در جریان بمباران مواضع تروریست ها در سوریه، گفته بود که از دست دادن ترکیه برای روسیه گران تمام می شود و می توانیم گاز خود را از منابع دیگر تامین کنیم و نیروگاه اتمی «آق قویو» را نیز سایرین می توانند بسازند.

پوتین یک هفته پس از این تهدیدهای اردوغان ، گفت: ترکیه در بازار ساختمان سازی روسیه با ۱۲ میلیارد دالر سرمایه گذاری، حضور گسترده ای دارد و ما نیز به این کشور گاز می فروشیم که این روابط دارای منافع دوجانبه است.

رئیس جمهوری روسیه با یادآوری اینکه مسکو طرح های بزرگ انرژی و کشاورزی را با آنکارا در دست اجرا دارد و ترکیه از بازار روسیه برای صادرات محصولات کشاورزی خود استفاده می کند، تاکید کرد که این روند به نفع ترکیه و مردم آن کشور است.

پوتین در ادامه با تاکید بر لزوم ادامه مبارزه با تروریسم در منطقه، افزود: باید بدانیم چگونه می توانیم روابط خود (با ترکیه ) در عرصه ضدتروریستی را بنا کنیم.

وی افزود: اکنون در سطح نهادهای نظامی تماس هایی وجود دارد که امیدواریم منجر به هماهنگی اقدامات دو کشور شود که در این رابطه به همکاری آمریکا نیز نیاز است.

رئیسان جمهوری روسیه و ترکیه در مذاکراتی که پیش از آغاز تنش در روابط دو کشور در مسکو انجام دادند، با اشاره به حجم ۳۰ میلیار دالری روابط اقتصادی دوجانبه در هرسال، خواستار افزایش آن به ۱۰۰ میلیار دالر تا سال ۲۰۲۳ شده بودند که عملی شدن آن با تهدیدهای ضدروسی اردوغان در هاله ای از ابهام فرورفته است.

ترکیه همراه آمریکا، انگلیس، فرانسه، آلمان، قطر و عربستان گروه هفت ضدسوری را تشکیل می دهند که با رد مذاکرات سوری سوری و مخالفت با قطع حمایت های نظامی و مالی از تروریست ها، سبب ادامه بحران سوریه شده اند و ۱۰ روز پیش با صدور بیانیه مشترک و رسمی در آنکارا، از روسیه خواستند به همکاری نیروی هوایی این کشور با دولت سوریه در سرکوب تروریست ها بویژه داعش پایان دهد که با مخالفت مسکو مواجه شد.