هشدار دوترته به نیروهای آمریکایی

رئیس جمهور فیلیپین با هشدار درباره با نقض توافقنامه نظامی دوجانبه از سوی آمریکا هشدار داد که این کشور به دنبال بی ثبات کردن منطقه است.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه به نقل از خبرگزاری فرانسه، رودریگو دوترته، رئیس‌جمهوری فیلیپین با تاکید بر اینکه واشنگتن در حال جابجایی سلاح های اتمی خود در سه ولایت این کشور است هشدار داد آمریکا در پی بی‌ثبات کردن اوضاع در منطقه با ایجاد زرادخانه‌های دائمی تسلیحاتی در این کشور آسیایی است.

دورته تاکید کرد که اگر آمریکا انتقال سلاح های اتمی خود را به این مناطق متوقف نسازد توافقنامه نظامی با این کشور را لغو خواهد کرد.

وی افزود: این نقض آشکار توافقنامه نظامی میان آمریکا و فیلیپین است. آنها در حال حاضر در حال انبار کردن تسلیحات در فیلیپین هستند. من به نیروهای مسلح آمریکا هشدار داده‌ام این کار را انجام ندهند. من به شما اجازه چنین کاری را نمی‌دهم. براساس توافقنامه نظامی میان دو کشور موسوم به “provision of the visiting forces” انجام چنین کاری نباید صورت گیرد. انبار کردن به هر نامی همان انبار کردن است. این یک ساختار دائمی برای انبار کردن تسلیحات است.

رئیس جمهوری فیلیپین همچنین گفت: من حتی نمی‌دانم که آیا این تسلیحات شامل سلاح اتمی می‌شود که در کشور ما تخلیه می‌شود. آنها در حال حاضر در حال تخلیه کردن سلاح در فیلیپین هستند.

اظهارنظرهای رئیس جمهوری فیلیپین پس از آن مطرح شد که پنتاگون چراغ سبز را برای ساخت دپوی سلاح، سربازخانه و باند میدان هوایی در سال جاری میلادی و براساس توافق همکاری دفاعی گسترده میان دو کشور نشان داده است.

دوترته ادامه داد: اگر زرادخانه  تسلیحات آمریکایی در فیلیپین ایجاد شود، من به بررسی این توافقنامه نظامی میان دو کشور اقدام می‌کنم.

رئیس جمهوری فیلیپین همچنین گفت، واشنگتن با انجام این اقدامات ثبات منطقه را در معرض خطر می‌اندازد و این اقدامات می‌تواند فیلیپین را در خطر بزرگی بیندازد و علتش تنش زا بودن روابط میان آمریکا و چین است. مساله رسیدگی به رای دادگاه لاهه درباره ادعای مالکیت دریای چین جنوبی را می‌توان در موقعیتی مناسب با چین مورد بررسی قرار داد.

دوترته همچنین اعلام کرد که از دولت چین خواسته که به این کشور برای تامین موشک‌های رهگیر برای نیروهای ارتش فیلیپین کمک کند تا بتوانند با شبه نظامیان مرتبط با داعش در جنوب این کشور مقابله کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *