نفوذ داعش در لیبی

12سخنگوی رسمی وزارت داخله لیبی میگوید گروه تروریستی داعش شهر سرت را به عنوان پایتخت خود انتخاب کرده است.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه،، یکی از مسئولان وزارت داخله لیبی اعلام کرد که گروه تروریستی داعش پس از حملات روسیه در عراق و سوریه این بار شهر “سرت”‌ را به عنوان پایتخت خود برگزیده است.

طارق الخراز سخنگوی رسمی وزارت داخله لیبی در گفت‌وگو با خبرگزاری “اسپوتنیک” ‌روسیه اعلام کرد که این کشور از حضور عناصر تروریستی داعش رنج می‌برد و از شیوه کشورهایی که این مسئله را سیاسی می دانند نه امنیتی نیز شدیدا انتقاد کرد.

وی درباره خطرات حضور داعش در کشورهای عربی و غربی گفت: طبیعتا داعش در میان کشورهای عربی در راستای فروپاشی ملت‌های عرب تلاش می‌کند… می‌بینیم که مصر، تونس و برخی از کشورهای همسایه تدابیر امنیتی شدیدی را علیه مردم لیبی وضع می‌کنند…این مسئله از اهداف این گروه تروریستی است… گروه داعش از شهر سرت عملیات کشتار و تروریسمی را که در این شهر انجام می‌دهد بر عهده می گیرد و در خیابان‌ها شیرینی پخش می‌کند.

سخنگوی سمی وزارت کشور لیبی در پاسخ به این سوال که آیا سرت به پایتخت داعشی‌ها در لیبی بدل شده است نیز تصریح کرد: شهر سرت از کنترل پولیس و قوه مقننه؛ پارلمان و دولت خارج شده است…ستاد مشترک ارتش لیبی نیز اعلام کرد که به خاطر نفوذ پیکارجویان عرب و خارجی به این شهر دیگر سرت خارج از کنترل است…نماینده لیبی در سازمان ملل نیز به همه دنیا هشدار داد و مسئولان نیز از نفوذ گروه تروریستی داعش ابراز تأسف کردند؛ گروهی که پس از مداخله روسیه در سوریه و عراق یک روز پیش سرت را به عنوان پایتخت دولت اسلامی اعلام کرد… متأسفانه اطلاعات موثقی وجود دارد که شماری از پیکارجویانی که در عراق بودند از طریق دریای مدیترانه و از مرز ترکیه [به سرت] رسیده‌اند.

الخراز همچنین درباره اینکه چه کسانی از حضور داعش در کشورهای عربی استفاده می‌کنند، تأکید کرد، نخستین کسانی که از این مسئله بهره‌برداری می‌کنند دشمنان امت اسلامی و عربی هستند. یهودیان و مسیحیان تندرو تصویر بدی از مسلمانان و اسلام در اروپا ترسیم می‌کنند.