مرد نابینا با استفاده از دندانش بینا شد

یان تیبتس مرد ۴۳ ساله نابینا پس از ۱۶ سال نابینایی، با کمک یک عمل جراحی عجیب و نادر و با استفاده از “دندانش” توانست برای نخستین بار چهره دوقلوهای چهارساله‌اش را ببیند.

به گزارش مشرق به نقل از ایسنا، پزشکان “شفاخانه چشم ساسکس” در بیرمنگام انگلیس موفق شدند با کمک دندان یان بینایی را پس از ۱۶ سال به او بازگردانند.

یان با خوشحالی گفت: تا قبل از اینکه بتوانم فرزندانم را ببینم آنها تنها برایم دو جسم بودند و فقط می‌توانستم از روی صدایشان آنها را از هم تشخیص دهم.

یان که در گذشته راننده جرثقیل بوده است ۱۶ سال پیش و در اثر یک حادثه و پریدن قطعه ای فلزی به چشمش طی یک دوره دو ساله ابتدا بینایی چشم راستش را از دست داد و سپس طی یک حادثه دیگر بینایی چشم چپ وی نیز دچار آسیب شده و وی بخش اعظم بینایی خود را از دست داده بود.

به گزارش ایسنا به نقل از “مدیکال دیلی”، یان در ماه دسمبر سال گذشته میلادی در نهایت موافقت خود را با انجام یک عمل جراحی غیر معمول روی چشمانش اعلام می‌کند.

این عمل جراحی “استئو ادونتو کراتوپروستزیس” (OOKP) نام دارد، این تکنیک در سال ۱۹۶۳ میلادی توسط یک جراح چشم پزشک ایتالیایی به نام “بنه‌دتو استرامپلی” ارائه شده که طی آن از دندان و استخوان‌های لثه برای نگه داشتن یک مجرای بینایی استفاده می‌شود، مراحل این عمل بسیار پیچیده است و از دو مرحله تشکیل می‌شود که شامل قرار دادن یک لنز پلاستیکی در حفره‌ای در داخل سیلندر بینایی ساخته شده از دندان می‌شود.

این شیوه تنها روی بیمارانی موثر است که شبکیه چشم آنها همچنان فعال و سالم است، پس از آن لنز ساخته شده داخل چشم بیمار کاشته می‌شود و از آنجا که این لنز از اندامهای بدن خود بیمار ساخته شده از سوی عضو پس زده نمی‌شود و کاملا پذیرفته می‌شود.

در حال حاضر این عمل جراحی در انگلیس تنها از سوی “کریستوفر لیو” در “شفاخانه چشم ساسکس” انجام می‌شود اگرچه این شیوه مشابه در جاپان و اروپا نیز انجام شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *