فتوای عالم برجسته الازهر علیه حمله ائتلاف سعودی به یمن

‘احمد کریمه’ شیخ برجسته الازهر حمله ائتلاف سعودی به یمن را محکوم کرد و گفت: برخلاف تبلیغات ریاض و ابوظبی، نظامیانی که در جنگ ائتلاف عربی- سعودی علیه یمن کشته شده اند، شهید نیستند.

“احمد کریمه” استاد شریعت اسلامی در دانشگاه الازهر در گفتگوی اختصاصی با پایگاه خبری- تحلیلی الوقت اظهار داشت برخلاف تبلیغات ریاض و ابوظبی، نظامیان عربستانی و اماراتی که در جنگ ائتلاف عربی-سعودی علیه یمن کشته شده اند، شهید نیستند.

وی افزود که نشست اهل سنت در گروزنی به دنبال آن بود تا با روشن کردن مفهوم «اهل سنت» این تعبیر را که وهابی ها از آن خود کرده و تنها خود را اهل سنت می دانستند، از وهابی ها پس بگیرند.

شیخ الازهر در ادامه تاکید کرد که با توجه به تنوع علمی موجود در الازهر این نهاد به دنبال تکفیر هیچ گروهی از اهل قبله نیست و ما برادران شیعه امامی و زیدی خود را مسلمان مومن می دانیم و برای آنها احترام قائلیم.

کریمه در واکنش به خشم مبلغان وهابی گفت: بدون شک مارهای زهرآگین آزرده شده اند زیرا الازهر اسمی از آنها نبرده و در این زمینه هم کار درستی انجام داده زیرا آنها [وهابی ها] فرقه ای گمراه هستند؛ اینها از دین خارج شده و همه را از جمله «ابو الحسن اشعری»، «ابو منصور ماتریدی»، الازهر، شیعیان، اباضی ها و زیدی ها را تکفیر می کنند.

وی تصریح کرد که اگر جهان می خواهد ریشه تروریسم را بخشکاند باید با قطعیت در برابر وهابیت ایستادگی کنند زیرا اینها اساس همه فتنه ها و تنش های جهان ما هستند و بدون شک به این نشست حمله می کنند با وجود اینکه ما در این نشست کسی را تکفیر نکردیم و در واقع امیدواریم در نشست های آتی اهل سنت، برادران شیعه و اباضی برای گفت وگو گرد هم بیایند.

شیخ برجسته الازهر، وهابی ها را عامل تربیت تروریست در آسیای مرکزی توصیف و اعلام کرد آنها ذهن جوانان را در این مناطق تخریب کرده و آنها را به سوخت عملیات های تروریستی تبدیل کرده اند.

کریمه افزود: برخی جریان های سلفی وهابی در عربستان به مصر حمله کرده زیرا مصر میزبان اهل بیت بوده و همواره چه در دوران حیات و چه بعد از آن به اهل بیت پیامبر احترام گذاشته است، وهابی ها به همین دلیل مصری ها را اهل بدعت می دانند و افزود: کشور ما به اسم شریف امام حسین (ع) و حضرت زینب (س) و همه صالحینی اهل بیت (ع) افتخار می کند. مسجد رأس الحسین (ع) و مسجد سیده زینب (س) دو بنای مذهبی در مصر است، مصری ها معتقدند حضرت زینب (س) و سر شریف امام حسین (ع) در مصر به خاک سپرده شده است.

این استاد الازهر گفت شیوخ سلفی وقتی از محبت مصری ها نسبت به اهل بیت (ع) خشمگین شدند، «حمد آمریکایی ها» را شب و روز تسبیح می کنند و به اسلام مصری ها خرده می گیرند.

وی درباره جنگ عربستان علیه یمن گفت: نظامیان سعودی و اماراتی که در جنگ علیه یمن کشته می شوند، شهید نیستند اما قربانیان حملات عربستان به یمن شهید به شمار می روند و میان متجاوز و قربانی تفاوت وجود دارد؛ می توانید این را به عنوان یک فتوا در نظر بگیرید نظامیانی که در قالب ائتلاف عربی-سعودی در یمن کشته می شوند، شهید نیستند.

وی تأکید کرد که عربستان مدارسی در آسیای مرکزی تأسیس کرده است که در آن دیدگاه های افراط گرا و تکفیری را ترویج می کنند؛ این جوانان با دیدگاه هایی که شیعیان، الازهر، اباضی ها و صوفی ها را تکفیر می کند، بزرگ می شوند و به همین ترتیب به گروهک های تروریستی جذب می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *