عملیات انفال

146064051447226085عملیات انفال، عملیاتی در سال ۱۹۸۸ تا ۱۹۸۹ بود که در جریان آن نیروهای رژیم بعث عراق که به طور مستقیم از صدام حسین  فرمان می‌گرفتند، بیش از ۱۸۰٬۰۰۰  کرد عراقی را قتل‌عام کردند.

بنا بر آمار تأیید شده، در طی عملیات هفت‌ماهه انفال از فبروری تا سپتامبر ۱۹۸۸، که تنها در ولایت های کرکوک، دیاله، نینوا و صلاح الدین اجرا شد، بیش از چهارهزار و ۲۰۰ قریه نابود و بیش از ۱۸۲۰۰۰ نفر مردم بی دفاع از سوی ارتش و مأموران امن و مخابرات عراق به قتل رسیدند که از لحاظ گستردگی و حجم کشتار و درنده‌خویی، نزد بسیاری از کشورها و سازمان‌های بین‌المللی به‌عنوان یکی از فجیع‌ترین جنایات علیه بشریت به ثبت رسیده است و توسط رژیم بعث و با فرماندهی مستقیم رهبری آن صورت گرفت، نابودی کردستان و کشتار مردم آن را هدف گرفته بود. در همین راستا نیز شهرهای حلبچه، طویلا، بخش خورمال، سید صادق، پنجوین، قلعه دیزه، سنگ سر، جوارتا، قلاچولان و ماوه‌ت به تمامی ویران و از سکنه خالی گردیدند؛ که بیشتر مردم کشته شده از هر دو شهر «چمچمال و کلار» بودند. استفاده از اسلحه شیمیایی و کشتار حلبچه در جریان عملیات انفال روی داد. پس از حمله ایالات متحده آمریکا به عراق و دستگیری صدام حسین و برخی از همدستانش، وی و همدستانش به جرم جنایات ضد بشری و نسل‌کشی کردها در دادگاه ویژهٔ جرائم سران عراق مورد محاکمه قرار گرفتند.

این جنایت هولناک در کنار خود نام دیگری را میشناسد که مورد حمایت کشورهای داعیه دار حمایت از حقوق بشر هستند.این گروه که خود را مجاهدین خلق نامیده اند ولی در اصل منافقین هستند بدون هیچ ممانعتی در کشور فرانسه جولان میدهند.نکته جالب اینکه در کشور فرانسه برای گروه های مسلمان هر گونه فعالیتی و حتی حجاب در مدارس ممنوع است.البته حمایت کشور عربستان از این گروه تروریستی که دستشان به خون ۱۷۰۰۰ نفر از مردم ایران آغشته است جای تعجب ندارد زیرا عربستان از کشتن مسلمانان و همین طور حمایت از گروه های تروریستی هیچ ترسی ندارد. این گروه سالانه در پاریس جلساتی بدون هیچ محدودیت و ممانعتی برگزار میکند که امسال هم مهمان ویژه ای داشته و  آن شاهزاده  سعودی ترکی فیصل بود.سوالی که مطرح است این میباشد که اگر صدام در مورد کردها دست به نسل کشی زده است و مورد محاکمه قرار گرفته است چرا این گروه هنوز آزادانه به کار خود ادامه می دهد.ایا جنایت این گروه علیه مردم کردستان دست کمی از دروغ هولو کاست ندارد. در حالی که در اسناد آن موجود می باشد و همگان آنرا مشاهده کرده اند ولی تا به حال هیچ دادگاهی برای این جنایت تشکیل نشده و هیچ حکمی صادر نشده است.