ساعتی که زمان را ذخیره می‌کند!

این اختراع که Bremont Codebreaker نام گرفته، از محصولات مصنوعی اصیل تجهیزات رمزنگاری مشهور برای زنده ‌کردن تلاش‌های شکستن رمز بریتانیا طی جنگ جهانی دوم بهره می‌برد.
به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، «بلچلی پارک» یکی از سری‌ترین مکان‌های جنگ جهانی دوم بود و تا دهه‌ها پس از افشای داستان آن در سال ۱۹۷۴ به صورت یک راز باقی ماند، این مکان باستانی با قصر ویکتوریایی‌اش مرکز «مدرسه رمز و کد دولت» (GC&CS) بود که در آن ۹ هزار دانشمند، ریاضیدان و دیگر متخصصان مسؤول رمزگشایی‌ کردن رمزهای ماشین‌های آلمانی Enigma و Lorenz بودند.
در این جا بود که آلن تورینگ بنیاد علم کمپیوتر مدرن و هوش مصنوعی را پایه‌ریزی کرد، همچنین این مکان زادگاه نخستین کمپیوتر الکترونیکی قابل ‌برنامه ‌ریزی جهان به نام Colossus بود، تلاش‌های تیم بلچلی پارک شاید بزرگ‌ترین مزیت استراتژیک منفرد متفقین بود و شاید زمان جنگ را به مدت دو سال کوتاه کرده باشد.
ساعتCodebreaker نه تنها باید به عنوان یک قطعه یادبود عمل کند، بلکه همچنین کانتینر فیزیکی از بخشی از داستان این مرکز است، به گفته مقامات شرکت برمونت، ساعت جدید با الهام از ساعت‌های افسران دهه۱۹۴۰ ساخته شده است، گفته می‌شود ۲۴۰ ساعت فولادی به همراه۵۰ ساعت گلدن رز از این نمونه ساخته می‌شود.
هر ساعت شماره ‌گذاری‌شده دارای حرکت خودکار Chronograph GMT است و از موادی ساخته می‌شود که مستقیما با تلاش‌های شکستن رمز مرتبط است، چرخه ء این ساعت از چرخ ماشین رمزنگاری اولیه Enigma ساخته شده است، این ماشین نه تنها پیشرفته ‌ترین ابزار رمزگذاری آلمانی‌ها بود بلکه پیشرفته ‌ترین سیستم از این نوع در جهان به شمار می‌آمد.
این سامانه که مبتنی بر طراحی تجاری لهستان بود، از ترکیبی از چرخه ها و پلاگین‌های سیم برای واردکردن مدارهای الکتریکی به درون۱۵۸ تریلیون ستینگ ممکن استفاده می‌کرد و پیغام‌ها را به شیوه‌ای چنان پیچیده رمزنگاری می‌ کرد که آلمانی ‌ها آن را غیر قابل‌ شکستن تصور می‌کردند.
یک نمونه از این فناوری بر روی قسمت پشت ساعت جدید مشاهده می‌شود که برای منعکس‌کردن ظاهر یک ماشین Bombe طراحی شده است، این ماشین یک ابزار الکترومکانیکی است که بر اساس طرحی از آلن توینگ طراحی شده بود، Bombe مانند چندین ماشین Enigma که به یکدیگر متصل‌ بودند ،عمل می‌کرد و آرایه‌ای بود که با احیای ستینگ‌های مشکوک ماشین Enigma برای یک پیغام خاص، امکان ارائه راه‌حل‌های ممکن برای مشکل رمزگشایی از یک پیغام را فراهم می‌کرد.
این سیستم قادر به حل کامل مسئله نبود اما عملیات لازم را با دست کم کشف عبارات موجود در پیغام رمزگذاری‌ شده مانند “شماره پیغام”و “چیز مهمی برای گزارش‌ کردن نیست” کاهش می‌داد، تاج ساعت Codebreaker شامل قطعه‌ای از کاج گرفته شده از طبقه Hut 6 است که در سال ۱۹۴۰ ساخته شد.
این طبقه مرکز تلاش برای رمزگشایی از رمزنگارهای Wehrmacht وLuftwaffe Enigma آلمان بود، در این جا بود که ستینگ‌های Enigma که توسط Bombe استنتاج می‌شدند، برای تکمیل رمزگشایی پیش از رفتن به طبقه Hut 3 برای ترجمه و تحلیل به کار می‌رفتند، شماره سری‌های موجود در محفظه‌ ساعت‌ جدید با نسخه محدود در نگاه اول عجیب به نظر می‌رسد زیرا در واقع، از کارت‌های پانچ باقی‌مانده از بلتچلی پارک ساخته شده‌اند.
تعداد زیادی از کارت‌های پانچ برای یافتن دستورات Enigma به کار می‌رفتند، اما تعداد معدودی از این‌ها از زمان جنگ به جا مانده است، هنگامی که مدرسه GCHQ به «دفتر مرکزی ارتباطات دولت» (GCHQ) تبدیل شد و در حال آماده‌ شدن برای انتشار سوابق در آرشیوهای ملی بود، دسته‌ای از آن چه زمانی دو میلیون کارت بود، کشف شدند.
پنج عدد از این کارت‌ها برای نمایش شماره هر ساعت در Codebreakerها وارد شده‌اند، ساعت جدید در شکل فولاد بدون لکه یا گلدن رز عرضه می‌شود و دارای ۳۹ جواهر، سه بالانس Glucydur سه پایه و ذخیره ۴۶ ساعته برق است، این اختراع همچنین دارای کریستال‌های کبود رنگ در قسمت عقب و جلو بوده و تا ۱۰۰ متر در مقابل آب مقاوم است، دستبند آن نیز چرمی و سبک کلاسیک است.
بهای این ساعت ۱۸ هزار و ۷۰۰ دالر امریکاست

Author

About Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *