برای نخستین بار یک زن رییس مجلس سنای ایتالیا شد

روسای هجدهمین دوره قانونگذاری ایتالیا، سرانجام پس از روزها منازعه میان برندگان انتخابات پارلمانی، معرفی شدند.

ماریا الیزابتا البرتی کازلاتی کاندیدای راستگرای میانه با کسب ۲۴۰ رای به عنوان نخستین رییس زن در مجلس سنا و ‘روبرتو فیکو’ کاندیدای جنبش ۵ ستاره با کسب ۴۲۲ رای به عنوان رییس مجلس نمایندگان انتخاب شدند.

هجدهمین پارلمان ایتالیا (متشکل از دومجلس نمایندگان و سنا) که نمایندگان آن جوان ترین در تاریخ جمهوری این کشور محسوب می شوند، نخستین نشست رسمی خود را از روز گذشته با رای گیری برای تعیین روسای پارلمانی آغاز کرد که تا امروز طول کشید.

اکثر نمایندگان و سناتورها در پارلمان جدید ایتالیا تغییر کرده اند و متوسط سن انها نیز ۵ سال از دوره قبل کاهش پیدا کرده است . جوان ترین عضو مجلس نمایندگان ایتالیا ۲۵ سال سن دارد و از حزب راست گرای ‘اتحاد’ است. وی پرچمدار نمایندگان جوانی است که در این دوره قانونگذاری حضور دارند.

دو حزب پوپولیستی ‘پیوند’ و ‘۵ ستاره’ که بالاترین آرای انتخابات سیاسی در ایتالیا را بدون رسیدن به حد نصاب برای کسب اکثریت بدست آورده اند، پیشتر به توافق در خصوص روسای پارلمان دوره جدید قانونگذاری رسیده بودند. جنبش پنج ستاره از ابتدا خواهان ریاست مجلس نمایندگان و ائتلاف راست گرایان میانه خواستار ریاست مجلس سنا بودند که پس از روزها منازعه سرانجام به نتیجه رسید.

اکنون با توجه به انتخاب روسای پارلمان، در یکی از روزهای بین ۲۸ تا ۳۱ مارس پیش رو (۸ تا ۱۱ حمل) ‘پائولو جنتیلونی’ نخست وزیر ایتالیا از مقام خود استعفا خواهد داد و از ابتدای ماه آوریل مشاوره های رییس جمهوری با گروه های مختلف پارلمانی جهت تشکیل دولت جدید که باید رأی اعتماد هر دو مجلس سنا و نمایندگان را کسب کند، آغاز خواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *