انگلیس: ادعای عربستان درباره حمله موشکی یمن به مکه مکرمه دروغ است

وزارت خارجه انگلیس در بیانیه ای اعلام کرد: که موشکی که اخیرأ از سوی انصارالله شلیک شده بود میدان هوایی ملک عبدالعزیز را در جده هدف قرار داده بود نه مکه مکرمه را.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، به نقل از الجزیره، در بیانیه وزارت خارجه انگلیس به انگلیسی‌ها درباره سفر به مرزهای عربستان و یمن هشدار داده شده و آمده است: در ۲۷ اکتبر موشک اسکادی از مناطق تحت کنترل انصارالله در یمن به سمت میدان هوایی ملک عبدالعزیز در جده شلیک شد که از سوی سامانه دفاع هوایی عربستان دفع شد.

در این بیانیه به شهروندان انگلیسی توصیه شده است که به ۸۰ کیلومتری مرزهای عربستان و یمن نزدیک نشوند.

این بیانیه روایت رسمی نیروهای انصارالله را تایید می‌کند که گفتند نیمه‌های شب جمعه میدان هوایی ملک عبدالعزیز در جده را با موشک بالستیک از نوع برکان ۱ هدف گرفتند و این نخستین بار است موشک ساخت یمن، جده پایتخت اقتصادی و حیاتی عربستان مورد هدف قرار می‌گیرد.

وزارت خارجه انگلیس در ادامه آورده است که مقامات عربستان ۲۰ کیلومتر از مرزهای شمالی خود را “مناطق خطرناک” خوانده‌ و تهدید کرده‌اند که هر کسی به آنجا نزدیک شود با مجازات زندان روبه‌رو می‌شود که به ۳۰ ماه  می‌رسد. همچنین باید غرامتی معادل ۲۵ هزار ریال سعودی پرداخت کند. علاوه بر اینها پروازهای گردشگری به مناطق نظامی و مراکز حیاتی ممنوع شده است.

در این بیانیه به شرح حملات انصارالله علیه عربستان پرداخت شده و آمده است: در تاریخ هشت اکتبر موشکی پایگاه هوای عربستان در شهر طائف را هدف گرفت. روز بعد از آن موشک‌هایی به ناوشکن آمریکایی در دریای سرخ اصابت کردند. دو موشک به منطقه جیزان در مرزهای عربستان و یمن اصابت کرد. در حالی که ماه گذشته میلادی هم کشتی جنگی اماراتی هدف موشکی انصاراالله قرار گرفت.

به موجب این بیانیه، گزارش‌های رسیده به دولت آمریکا دربرگیرنده تهدیداتی احتمالی علیه شهروندانی است که به عنوان گردشگر به عربستان می‌روند مانند خطرات احتمالی علیه رستوران‌ها و مراکز خرید.

وزارت خارجه انگلیس همچنین به کسانی که تمایل دارند برای ادای مناسک حج سال آینده به عربستان بروند توصیه‌هایی جهت حفظ جان و امنیت‌شان کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *