انتقاد شیخ ماهر حمود از مفتی وهابی

شیخ ماهر حمود از علمای اهل سنت لبنان و دبیرکل اتحاد علمای مقاومت با صدور بیانیه ای با عنوان “بین القائد و المفتی” تاکید کرد که پاسخ مفتی سعودی به اظهارات و انتقادهای برحق و به جای رهبر معظم انقلاب اسلامی، شتابزده، غیرمنطقی، غیرمسئولانه، آزار دهنده و ریختن تیل بر روی آتش بود.

عبدالعزیز آل شیخ؛ مفتی وهابی سعودی در ادامه یاوه گویی های مقام های سعودی مدعی شده است: ایرانی ها مسلمان نیستند(!)

در بیانیه شیخ ماهر حمود آمده است:

حضرت آیت الله سید علی خامنه ای رهبر معظم انقلاب امسال هم مانند سال های گذشته پیامی به حجاج داند که دربردارنده انتقاد به نحوه برخورد مسئولان سعودی با حادثه سال گذشته در منا و قربانی شدن حجاج بود و شهادت می دهیم که انتقادهای ایشان کاملا بجا و بیان ایشان با حجم فاجعه منا متناسب بود.

دبیرکل اتحادیه جهانی علمای مقاومت در بیانه خود این سوال را مطرح کرد که: کمیته حقیقت یاب چه شد؟ چه نتیجه ای از تحقیقات به دست آمد؟ علت فشار و هل دادن حجاج چه بود؟ چرا دروازه بزرگ بسته شد تا این فشار به وجود آید، همان دروازه ای که در آخر به صورت جزیی باز شد؟ آیا به خاطر عبور یکی از شاهزادگان بود؟ یا علت چیز دیگری بود؟ چرا جهان اسلام در این قضیه سکوت کرد؟

شیخ حمود افزود: آیا قربانیان تقریبا از همه کشورهای اسلامی نبودند؟ اگر ایرانی ها به خاطر وحدت صفوف مسلمانان باید سکوت کنند دیگران چه دلیلی برای سکوت خود دارند؟ چرا دولت های جهان اسلام هیچ سوالی درباره شهروندان خود که در این حادثه قربانی شدند نکردند؟ چرا پیکر جان باختگان بدون اینکه صاحبان آن شناخته شوند، دفن شدند؟ چرا پیکرها مانند کالاهای فاسد و دور ریختنی در کانتینرها جمع آوری شد…

همه اینها سوالاتی منطقی است که سعودی ها باید پاسخ دهند.

این عالم برجسته اهل سنت خاطرنشان کرد: بعد از فاجعه منا، مذاکرات ایرانی – سعودی درباره حج شروع شد ولی حکومت سعودی با طرح شروط غیر منطقی مانع از حج ایرانی ها شد، گویی این ایرانی ها بودند که کشتار بزرگ منا را به وجود آورند و گویی آنها قربانی این کشتار نبودند، در رسانه های طوری وانمود شد گویی ایرانی ها از حج خودداری کرده اند و حاضر به امضای شروط سعودی نشده اند، همه اینها طوری طراحی و کارگردانی شد که در عین مضحک بودن گریه آور است.

وی با بیان اینکه « ایرانی ها مجازات شدند صرفا به این دلیل که از سرنوشت تحقیقات و علت فاجعه و نحوه پیشگیری از تکرار آن در آینده سوال کرده اند»، تصریح کرد: پیام آیت الله خامنه ای، کلامی اسلامی، دلسوزانه و ناصحانه است که از جایگاه یک انسان دردمند از فاجعه پیش آمده بیان شد تا بار دیگر تکرار نشود اما متاسفانه مفتی سعودی جوابی غیر منطقی وغیر عملی به این پیام داد و خلاصه حرفش این بود که ایرانی ها مسلمان نیستند.

دبیرکل اتحادیه جهانی علمای مقاومت می افزاید: واکنش غیرمسئولانه مفتی سعودی، ریختن بنزین بر روی آتش است و سزاوار نبود از یک عالم دینی صادر شود چه رسد به مفتی یک کشور بزرگ اسلامی که حرمین شریفین را در خود جا داده است، این سخن مفتی سعودی حرف قبلی وی را که گفته بود ایرانی ها می توانند همه ساله و بدون وقفه در مناسک حج حاضر شوند نقض می کند، آیا این مفتی به تازگی کشف کرده که ایرانی ها غیر مسلمان هستند؟ و آیا برای همیشه جلوی حج آنها گرفته خواهد شد؟

شیخ ماهر حمود با توجه به تناقض آشکار بین گفتمان عقلانی اسلامی مبتنی بر حق و تکلیف شرعی واضح و پاسخ غیر مسئولانه مفتی سعودی چند نکته را یادآور شده است:

۱- سزاوار است موسم حج برای همه مسلمانان باشد و هیچ استثنایی در آن صورت نگیرد و آیه کریمه « الَّذِی جَعَلْنَاهُ لِلنَّاسِ سَوَاءً الْعَاکِفُ فِیهِ وَالْبَادِ» (سوره حج آیه ۲۵) بر این معنا تاکید دارد.

این مساله اقتضا دارد که حکومت سعودی اداره کننده مناسک حج باشد، نه صادر کننده دستورات درباره اینکه چه خوب است و چه بد، هرکه را بخواهد منع کند و به هرکس بخواهد اجازه دهد بدون اینکه معیارهای دینی و مصلحت ها درنظر گرفته شود.

۲- «سیاسی کردن مناسک حج توسط ایرانی ها» عبارتی است که معانی زیادی از آن برداشت می شود، به عنوان مثال چطور سخنران حرم و رسانه های سعودی در موسم حج این حق را دارند که تجاوز سعودی علیه یمن و یا حمایت از گروه های تروریستی را جهاد بنامند اما ایرانی ها اجازه ندارند شعارهای مرگ بر اسرائیل در حج سر دهند؟

۳- فحاشی های مفتی سعودی علیه ایرانی ها تغییری در واقعیت های ملموس ایجاد نمی کند، ایران از مقاومت در مقابل رژیم صهیونیستی و حامیان آن، در لبنان و فلسطین و هرجای دیگری حمایت کرده است و در این زمینه توجهی به وابستگی های دینی و قومی ندارد.

۴- این سخن که ایران به خاطر اهداف توسعه طلبانه خود از مقاومت حمایت می کند درست نیست چرا که ایران به خاطر این موضع گیری تاوان سنگینی پرداخت کرده اند.

۵- ترساندن اهل سنت از نقشه ایران برای شیعه کردن سنی های جهان افترایی است که هیچ عاقلی آن را نمی پذیرد و نشان از ضعف مدعیان است.

از طرف علمای دین اهل سنت در اقصی نقاط جهان اسلام که از خط مقاومت و خط جمهوری اسلامی ایران حمایت می کنند، اعلام می کنیم که تمسک و پایبندی آنها به مذهب اهل سنت بیش از تمسک و باور دیگران است.

آنها می پرسند، چه کسی نماینده واقعی اهل سنت در عرصه سیاسی است؟ آیا عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی، محاصره نوار غزه، ویران کردن سوریه و حمایت از خوارج زمان، صرف پول های نفت که متعلق به امت است در فساد و خوشگذرانی و جنگ و تسلیم شدن در برابر سیاست های امریکای جنایتکار در منطقه و… جزو اقتضائات و ضروریات اهل سنت و جماعت است؟ و یا اینکه آنها به دروغ سخنگوی اهل سنت شده اند و اسلام و حقایق دینی را تحریف می کنند؟

۶- شیخ ماهر حمود تاکید کرد: ما در مقابل کسانی که این بازی کثیف را در پیش گرفته اند، تاکید می کنیم که اهل سنت دریای پهناور اسلام است که همه رودخانه ها و نهرها به آن منتهی می شوند و حجم و بزرگی اهل سنت در جهان معاصر و در طول تاریخ و نیز میراث گسترده فقهی، علمی و سیاسی آنها به هیچ کس اجازه نمی دهد ادعای نمایندگی از طرف اهل سنت را داشته باشد و از خطر موهوم و ادعای دروغین شیعه کردن اهل سنت سخن بگویند.

نمایندگان واقعی اهل سنت باید جایگاه خود را در رهبری امت پیدا کنند تا بقیه به دنبال آنها حرکت کنند، نه اینکه به دنبال یافتن اشتباهات دیگران و نادیده گرفتن خوبی های برجسته آنها باشند.

۷- برتری بین مسلمانان در عمل به متون دینی نهفته است «وقل اعملوا..» و مصداق این آیه شریفه، قضیه فلسطین است.

در فقه شیعه، جعفری و امامی چیزی بیشتر از فقه اهل سنت وجود ندارد که باعث شود آنها به فلسطین و یا برای مبارزه با استکبار جهانی قداست بیشتری قائل شوند.

ایرانی ها برای اولویت قائل شدن به فلسطین به همان متون اسلامی جامع استناد می کنند با این تفاوت که آنها این متون دینی را پیاده کرده و به خاطر آن جان و مال خود را فدا می کنند در حالی که دیگران آن را معطل گذاشته و صرفا شیون و زاری می کنند.

۸ – این عالم برجسته اهل سنت خاطرنشان کرد: یکی از مهمترین تکالیف و امور واجب این مرحله آن است که از فتنه مذهبی پرهیز کرده و گروه های مسلمانان را با وجود اختلاف های مذهبی، قومی و سیاسی به یکدیگر نزدیک کنیم.

چیزی نمانده که فتنه ها رشته های چند دهه اخیر را پنبه کرده و ما را مضحکه امت های دیگر سازد.

برای همین از همه کسانی که به اسلام و مسلمانان اهتمام دارند می خواهم تا در خاموش کردن فتنه ها سهم خود را ایفا و بر نزدیکی دلها و توحید صف مسلمانان تمرکز کنند و هیچ کس نیز از این دعوت ما مستثنی نیست.

«خِتَامُهُ مِسْکٌ وَفِی ذَلِکَ فَلْیَتَنَافَسِ الْمُتَنَافِسُونَ» (سوره المطففین آیه ۲۶)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *