اسد ۲۳, ۱۳۹۹

انتقاد از آنگلا مرکل و متهم کردن وی به خیانت علیه ملت آلمان

آنگلا مرکلبا افزایش ورود مهاجرین از کشورهای مختلف جنگ‌ زده چون سوریه، افغانستان، عراق و چند کشور دیگر به آلمان، آنگلا مرکل متهم به خیانت علیه ملت کشورش شده است.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، موج اعتراض علیه آنگلا مرکل با گردهمایی گروه های مختلف در نقاط مختلف آلمان رو به رشد بوده، حتی مقامات بلندپایه سابق این کشور هم به سیاست های مرکل در قبال مهاجرین واکنش نشان داده اند.

“گرهارد شرودر” صدراعظم پیشین آلمان از جمله کسانی است که در حال حاضر به شدت از صدراعظم کنونی ناراضی است و از سیاست درهای باز آنگلا مرکل، انتقاد می کند.

 در گزارشی که در یکی از روزنامه های آلمان موسوم به “هاندلزبلات” آمده، نوشته شده که “گرهاردشرودر” گفته است: تصور آنگلا مرکل مبنی بر ظرفیت تعداد زیادی از مهاجرین و تامین نیازهای آنان، فقط “توهم” است.

از آغاز نوامبر ۲۰۱۵، شرودر همواره از سیاست‌های مرکل در این زمنیه انتقاد کرده است. گزارش رسانه های مختلف آلمانی نشان می دهد که در داخل آلمان مخالفت ها با سیاست مهاجرت مرکل به شدت رو به افزایش است.

در بیرون از آلمان نیز، سران کشورهای اروپایی هم خط مشی آنگلا مرکل برای قبول هزاران مهاجر را زیر سوال برده اند.

 مانوئل والس نخست وزیر فرانسه هم در سخنانی هشدار داده که سیاست لیبرال آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان در قبال مهاجرت، که موجب ورود ۱.۱ پناهجو به خاک آلمان شده، توجیه پذیر و منطقی نیست.

وی گفته است: ما باید این مساله را به روشنی اعلام کنیم که اروپا نمی تواند همه مهاجران از سوریه، عراق، افغانستان و یا آفریقا را قبول کند. اروپا باید کنترل بر مرزهای خود را افزایش دهد.

انتقاد نخست وزیر فرانسه از سیاست های مرکل در شرایطی است که دمیتری مدودف نخست وزیر روسیه نیز پیش از این از سیاست های صدر اعظم آلمان در قبال مهاجرین انتقاد کرده است.

با وجود سیل عظیمی از اعتراض علیه صدراعظم آلمان در مساله قبول صدها هزار مهاجر، آنگلا مرکل از سیاست های خود نه تنها دفاع ، بلکه معترضین خود را هم به انتقاد گرفته است. مرکل در گفتگو با شبکه خبری اس و ار گفته که اتخاذ سیاست درهای بسته و اعمال محدودیت در پذیرش پناهجویان و حتی اخراج شماری از آنان در چارچوب سیاست های اروپا در مواجه با بحران پناهجویان نیست.

 او درحالی این پیشنهاد را کرده که اتحادیه اروپا همچنان برای رسیدگی به سیل مهاجرانی که از سوریه، افغانستان، عراق و دیگر کشورها می گریزند و شمار آن ها به اوج رسیده، در تقلا هستند.

در این میان تنها کشوری که قاطع و ایستاده از آنگلا مرکل استقبال کرده، امریکاست. چندی قبل جان کری وزیر خارجه امریکا در سفری به برلین،  از آنگلا مرکل به عنوان سیاستمدار نمونه در کمک برای مهاجرین ستایش کرد. باراک اوباما رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا هم در گفتگویی تلفنی با آنگلا مرکل وعده داد که در حل بحران پناهجویان به اروپا و به ‌ویژه آلمان کمک خواهد کرد. حالا منتقدین انگلا مرکل را تابع سیاست های امریکا می خوانند.

بی سرنوشتی در اردوگاه های آلمان

 بیشتر مهاجرانی که وارد آلمان شده اند، شهروندان سوریه اند که از جنگ داخلی در کشور شان فرار کرده اند. اما به گفته “تامس دی مایزری” وزیر داخله آلمان، افغان ها بیشترین تعداد پناهجویان در آلمان هستند.

پناهجویان افغان در المان گفته اند که به آنها برخی مسولین هشدار داده که  دوسیه های شان بررسی نمی شود و آن ها می توانند آلمان را داوطلبانه ترک کنند. مسئولان در اداره مهاجرت کشورهای اروپایی می گویند که بسیاری از این پناهجویان، به دلیل در دست نداشتن مدارک کافی و نیز مشکلات اقتصادی کشورهای اروپایی، سال ها بدون سرنوشت باقی می مانند.

به دنبال انتشار این گزارش ها، اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان چندی قبل گفت: افغان ها باید بدانند که جاده های اروپا از طلا پوشیده نشده است.

نمایندگان پارلمان اروپا چندی قبل به “آئین‌نامه‌ بازگرداندن مهاجران غیرقانونی” رأی مثبت داده اند. بر اساس این مقررات، کشور میزبان می‌تواند مهاجران غیرقانونی را قبل از اخراج شش ماه و در موارد استثنائی حتی تا هجده ماه زندانی کند. بیش از ۵۰ تن از نمایندگان وابسته به احزاب طرفدار مرکل هم، در نامه ‌ای سرگشاده از صدراعظم خواستند تا سیاست پناهجویی خود را تغییر دهد.