سرطان ۲۰, ۱۳۹۹

مقتدی صدر: آمریکایی های مقیم عراق، کشور را ترک کنند

رئیس جریان صدر در واکنش به دستورات ریاستی اخیر ترامپ هشدار داد آمریکایی های مقیم عراق، از کشور خارج شوند.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، تلویزیون العالم گزارش داد: مقتدی صدر که در واکنش به دستور ریاستی اخیر دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا که در آن سفر اتباع هفت کشور از جمله عراق به آمریکا منع شده است، سخن می گفت خطاب به دونالد ترامپ گفت، قبل از آنکه در فکر اخراج اقلیت ها از آمریکا باشی اتباع آمریکایی را از عراق خارج کن.

سازمان بسیج مردمی نیز از دولت عراق خواست سفر اتباع آمریکایی را به کشور ممنوع و آمریکایی های حاضر در عراق را نیز اخراج کند.

در گزارش العالم از عراق آمده است، دستور اخیر ترامپ درباره ممنوعیت ورود اتباع هفت کشور اسلامی از جمله عراق به آمریکا، در محافل رسمی و مردمی کشور عراق با تمسخر و استهزاء شدیدی روبرو شده است، رئیس جریان صدری اظهار داشت، چگونه است که آمریکایی ها آزادانه وارد دیگر کشورها می شوند اما اتباع دیگر کشورها نمی توانند وارد آمریکا شوند.

کمیته روابط خارجی پارلمان عراق نیز در واکنش به دستور اخیر ترامپ، اظهار داشت، محدودیت هایی که ترامپ بر سفر و مهاجرت اتباع عراقی وضع کرده است منصفانه نیست و دولت باید مقابله به مثل کند. نمایندگان و چهره های سیاسی عراق نیز پا را از این فراتر گذاشتند و ضمن درخواست از دولت برای ممانعت از ورود آمریکایی ها به عراق، خواستار آن شدند تا این محدودیت شامل نظامیان آمریکایی شود و دولت زمان مشخصی را برای خروج آنان از عراق تعیین کند، این چهره ها همچنین خواستار آن شدند تا مقابله به مثل عراق، صدها نفر از کارکنان سفارت و کنسولگری های آمریکا را، که دیپلمات محسوب نمی شوند، هم شامل شود.

منابع آگاه خبر دادند، پارلمان عراق بر اساس اصل مقابله به مثل در پی صدور قانونی برای متوقف ساختن صدور ویزا  برای اتباع آمریکایی است و در این زمینه حتی پیامی را برای مشاور دونالد ترامپ هم ارسال کرده اند.

در مقابل سفارت آمریکا در عراق برای توجیه دستور اخیر ترامپ، اعلام کرده است، ممنوعیت صادره فقط برای نود روز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *