تجزیه یمن شرط توقف حملات عربستان

۱۴ ثور ۱۳۹۴

محمد بن سلمان وزیر دفاع و ولیعهد دوم عربستان در اولین موضع گیری خود پس از کسب مقام ولی عهدی پادشاه عربستان گفت: عربستان آماده اعلام آتش بس و توقف حمله به یمن است به شرط اینکه ولایت حضر الموت در اختیار عربستان قرار بگیرد .

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، وی با اشاره به اینکه ما تمامی زیرساخت ها و تاسیسات یمن را مورد هدف قرارداده ایم و مرحله اول حملات ما به پایان رسیده است از نیاز عربستان به دسترسی به دریای عرب به عنوان یکی از اهداف اصلی حمله نام برد و گفت: تجزیه یمن با الحاق ولایت حضرالموت به عربستان و اتصال عربستان به دریای عرب از طریق بندر المکلا شرط اصلی برای آغاز آتش بس و هرگونه مذاکره است.

گفته می شود عربستان از مدتها قبل به دنبال پیاده کردن این سیاست در کشور یمن بوده و طراحی کشیدن خط لوله نفتی از طریق خاک یمن و ولایت حضرالموت و رساندن نفت خام از طریق بندر المکلا به آبهای آزاد و اقیانوس هند، از توافقات قبلی ریاض با دولت منصور هادی بوده است.

اکنون که عربستان نتوانسته بر اراده ملت یمن پیروز گردد و انصار الله را نابود سازد ، درصدد تامین نیازهای خود برآمده و دنبال گرفتن امتیاز از ملت یمن است تا پس از آن بر سر میز مذاکره حاضر شود .

جنگی که با هدف مقدس دفاع از حرمین شریفین شروع شد و از کشورهای اسلامی دعوت گردید تا در دفاع از کیان اسلامی همکاری کنند ولی به یک جنگ ژئوپلوتیکی و کشور گشایی نابخردانه تبدیل شده است.

این اظهارات نشان می دهد آل سعود با فریب سران کشورهای عربی خصوصا عبدالفتاح السیسی و پادشاه امارات متحده عربی از ظرفیت آنها برای تامین منافع سرزمینی خود استفاده کرده است . تجزیه یمن طبق اظهارات محمد بن سلمان ، امنیت ملی عمان را مخدوش و تنگنای راهبردی برای این کشور ایجاد خواهد کرد .

پادشاه،

عربستان،

وزیر دفاع،

ولیعهد،

یمن،


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

Comment is not allowed