اعترافات جدید در پرونده سقوط جرثقیل در مکه

۲۲ جدی ۱۳۹۵

در جدیدترین تحولات پرونده سقوط جرثقیل در مکه، متهمان این پرونده اعتراف کردند برای استفاده از این جرثقیل مجوز نداشته‌اند.

در جدیدترین تحولات مربوط به پرونده جرثقیل مکه که منجر به کشته شدن شماری از حجاج شد منابع آگاه گزارش داده‌اند که متهمان این پرونده اخیرا اعتراف کرده‌اند که برای استفاده از این جرثقیل مجوزی نداشته‌اند.

روزنامه سعودی «عکاظ»، گزارش داده که اقدامات مربوط به ایمنی و سلامت اتخاذ شده در خصوص این جرثقیل هم قدیمی بوده و تخلفاتی در این زمینه ثبت شده است.

بر اساس این خبر انجینر مسئولِ استفاده از این جرثقیل اعتراف کرده شماری از کارگرانی که در محل حادثه حضور داشته و از جرثقیل استفاده می‌کرده‌اند، تسلط کافی به کتابچه راهنمای استفاده از آن نداشته یا اصلا با آن آشنایی نداشته‌اند.

با این حال، متهمان این پرونده اعتراضی به دایره قضایی ارجاع داده و مدعی شده‌اند که دادگاه صلاحیت بررسی این پرونده را ندارد و باید این پرونده در شورای دفاع شهری بررسی شود.

نماینده دادستانی عربستان نیز با صدور بیانیه‌ای تأکید کرده که 13 متهم این پرونده با وجود آگاهی به نبود تضمین‌های ایمنی لازم اقدام به استفاده از این جرثقیل کرده‌اند و ادعای آن‌ها مبنی بر اینکه شرایط نامساعد جوی باعث سقوط بالابر شده‌است، قابل قبول نیست.

حادثه سقوط جرثقیل در 11 سپتامبر 2015 در محوطه مسجد الحرام رخ داد، یک جرثقیل که در پروژه توسعه مسجد الحرام فعالیت مورد استفاده قرار گرفته بود، سقوط کرد و منجر به کشته شدن 107 نفر و زخمی شدن 238 نفر شد.

عربستان در ابتدا علت وقوع این حادثه مرگبار را شرایط جوی و وزش باد شدید اعلام کرده بود اما بعدأ اعلام شد که جرثقیل شرکت بن لادن [متعلق به خانواده اسامه بن لادن، سرکرده سابق القاعده] که مسئول اجرای این پروژه بوده است، بر اساس استانداردهای لازم نصب نشده و خطای انسانی عامل این حادثه بوده است.

اعترافات

پروژه،

پرونده،

جرثقیل،

حادثه،

سقوط ،


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

نام

ایمیل

دیدگاه


برای گزاشتن تصویر خودتان به سایت Gravatar مراجعه کنید.