سرطان ۲۰, ۱۳۹۹

جنگ یمن روزانه 200میلیون دالر برای عربستان هزینه دارد

جنگ میان عربستان و یمن در «6حمل» سال سوم خود را تمام کرد و وارد سال چهارم شد و در سه سال گذشته عربستان در رسیدن به برنامۀ که داشت ناکام ماند و برای این رویای پردازی که کرده بود میلیاردها دالر هزینه کرد که هیچ سود به عربستان سعودی نکرد؛ بلکه به ضرر خودش و جهان اسلام تمام شد.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، به نقل از ارزیابی های کارشناسان نظامی « هرموشک پاتریوت برای عربستان سه میلیون دالر هزینه دارد. برای رهگیری هر موشک بالستیک یمنی می بایست دستکم سه فروند موشک پاتریوت شلیک شود بنا بر این برای رهگیری مثلا 7 فروند موشک بالستیک باید 79 میلیون ریال سعودی (21میلیون دالر)هزینه کرد. نگهداری این موشک ها درخاک عربستان هم سالانه دست کم دویست میلیون دالر هزینه دارد و این درحالی است که انصارالله از مارس 2015 تاکنون عربستان را با صدها موشک میان برد و دستکم 100 فروند موشک بالستیک هدف قرار داده است. »

همچنان این کارشناسان نظامی گفته اند که هر فروند هواپیمای جنگنده برای نگهداری، تجهیز و سوخت، ماهیانه 23 میلیون دالر و طی سه سال 828 میلیون دالر هزینه دارد اگر تنها 10 فروند جنگنده سعودی در انجام حملات هوایی به یمن حضور داشته باشد از آغاز جنگ تاکنون بیش از 8 میلیارد دالر هزینه شده است.

در همین حال فارین پالیسی اخیرا در گزارشی نوشته است که مخارج به خدمت گرفتن دو ماهواره نظامی در هر ساعت دو میلیون دالر یا به عبارتی 48میلیون دالر در روز می باشد و این یعنی عربستان درماه یک میلیارد و 800 میلیون دالر بابت آنها پرداخت کرده است که در طول شش ماه این مخارج برابر با هشت میلیارد و 640 میلیون دالر ارزیابی می شود.

بر اساس گزارش فارن پالیسی هزینه تجزیه و تحلیل و استخراج اطلاعات از گزارش ها و تصاویر ماهواره ای نظامی روزانه بیش از پنج میلیون دالر است که به این ترتیب مخارج دو ماهواره روزانه بیش از10میلیون دالر ارزیابی می شود که جمع آن در یک ماه افزون بر300 میلیون دالر خواهد شد.

در همین حال گفته می‌شود که مخارج هواپیمای آواکس به خدمت گرفته شده 250هزار دالر در ساعت است که روزانه بالغ بر شش میلیون دالر و ماهانه 180 میلیون دالر و در شش ماه برابر با یک میلیارد و 80 میلیون دالر است.

هزینه دیگر که عربستان متحمل شده است از طریق فروش و تخفیف در فروش نفت بوده است؛ که از آن جمله می توان به چهارمیلیارد دالر تخفیف درفروش نفت به اتحادیه اروپا، دو میلیارد به سودان، یک میلیارد و500 هزار دالر به مراکش، دومیلیارد دالر به پاکستان اشاره کرد.

بنا بر محاسبه کارشناسان جنگ در عربستان روزانه 200میلیون دالر هزینه دارد که در سه سال این رقم نزدیک به 216 ملیارد دالر شده است

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *