شورای علمای شیعه افغانستان در باره رویدادهای اخیراعلامیه صادر کرد

شورای علمای شیعه افغانستان در باره رویدادهای اخیراعلامیه صادر کرد ۱۶ جوزا ۱۳۹۶

شورای علمای شیعه افغانستان در پیوند به رویداد های اخیر در کشور اعلامیه صادر کرد و تاکید نمود که مردم ما تاوان زیاد دراثر گرایش های انحصارطلبانه، قوم گرایانه و تندروانه پرداخته است و اگر باردیگر این گرایش ها دامن گیر شود، یقینا تر و خشک را با هم خواهد سوزاند.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، شورای علمای شیعه افغانستان از حکومت جمهوری اسلامی افغانستان خواسته است که رویدادهای اخیر را به صورت جدی و ویژه پیگری نموده و عوامل بوجودآورنده آنها و همچنین آنانی را که در وظایف شان اهمال نموده اند شناسائی و به پنجه قانون بسپارد.

متن اعلامیه قرار به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

عن النبی (ص): من اصبح و لا یهتم بامور المسلمین فلیس بمسلم.

ملت نجیب، فهیم و متدین افغانستان!

اگرچه کشور عزیز ما در چهار دهه اخیر شاهد حوادث و وقایع غم انگیز و خونین بوده است، اما آنچه که در چند روز اخیر اتفاق افتاد، از جهاتی تبعات و پیامدهای آن سبب نگرانی و تشویش ملت و مردم ما گردید.

شورای علمای شیعه افغانستان با آرزوی بهشت برین برای قربانیان حوادث مزبور و ابراز همدردی و غم شریکی با خانواده های آن ها و آرزوی تحقق صلح سراسری و عدالت اجتماعی وحدت ملی در کشور و ابراز نگرانی عمیق از اوضاع پیش آمده موارد آتی را خاطر نشان و توصیه می نماید:

۱- بدون تردید تامین امنیت کشور و شهروندان از وظایف اصلی و اولیه ی حکومت است که هیچ نوع اهمال و غفلت در آن پذیرفتنی نمی باشد.

۲- اعتراضات و طرح مطالبات مدنی از حقوق قانونی شهروندان کشور است و حکومت طبق قانون، ضمن برآورده ساختن مطالبات مشروع و قانونی مردم و معترضان، مسئولیت حفظ جان معترضان را نیز بعهده دارد.

۳- مطالبات و اعتراضات مدنی نیز معیارها و ضوابط قانونی و اخلاقی خاص خود را دارد که هرنوع تجاوز و عدول از آنها خطرناک، حادثه ساز و مسئولیت آفرین است.

۴- در شرایط حساس و شکننده کنونی بیش از هر زمان دیگر، نیاز به همگرایی، تامین عدالت اجتماعی و حقوق شهروندی و وحدت و انسجام است، و هرنوع عمل و طرح شعارهای قومی، لسانی، سمتی و … علاوه بر مخالف بودن با تمام معیارهای شرعی و اخلاقی، برخلاف مصالح ملی و منافع علیای کشور است.

شورای علمای شیعه افغانستان، ضمن ابراز نگرانی مجدد، از تمامی نخبگان، دانشمندان و دلسوزان کشور و مسئولین حکومت می خواهد که ضمن تامل جدی به اوضاع نگران کننده کشور، اقداماتی را روی دست گیرند که سبب استحکام شیرازه وحدت ملی و اخوت اسلامی در کشور گردیده و از هرنوع حرکت منافی همدلی و همگرایی ملی جلوگیری گردد.

بزرگان، فعالان و دلسوزان کشور و مسئولین حکومت جمهوری اسلامی افغانستان!

مردم ما تاوان زیاد دراثر گرایش های انحصارطلبانه، قوم گرایانه و تندروانه پرداخته است و اگر باردیگر این گرایش ها دامن گیر شود، یقینا تر و خشک را با هم خواهد سوزاند.

از این رو همگان را برای روی دست گرفتن اقدامات همگرایانه و وحدت طلبانه دعوت می نمائیم و از حکومت جمهوری اسلامی افغانستان مجدانه می خواهیم که رویدادهای اخیر را به صورت جدی و ویژه پیگری نموده و عوامل بوجودآورنده آنها و همچنین آنانی را که در وظایف شان اهمال نموده اند شناسائی و به پنجه قانون بسپارد تا از یکطرف تاحدی اطمینان خاطر شهروندان حاصل شده و از جانبی متخلفین به جزای اعمال شان برسند و از شهروندان محترم و معترض نیز خواهشمندیم که خواستها و مطالبات شان را از طرق مشروع و قانونی دنبال نمایند.

شورای علمای شیعه افغانستان نیز برای هر نوع همکاری در این عرصه اعلام آمادگی می نماید و عجالتا پیشنهاد می نماید که مشکلات پیش آمده با تشکیل کمسیونی مرکب از علما، متنفذان خیراندیش و سیاسیون از طریق گفتگو حل و فصل گردد.

والسلام علی من اتبع الحق لذات الحق

شورای علمای شیعه افغانستان
۱۳۹۶/۳/۱۶

دید گاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

نام

ایمیل

دیدگاه

     

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.

گزارش های ویژه